kimsenin üzerinde durmadığı, tartışmadığı ilginç bir mesele.

1 yıla yakın bir süredir volkswagen'le başlayan ve ilginç bir şekilde diğer markalara da sıçrayan dizel emisyonlarının çarpıtılması skandalını tartışıp duruyoruz ama, bu süre zarfında neden kimsenin aklına buji ateşlemeli (benzin, lpg, flexfuel) motorların emisyonlarını tartışmak gelmedi?

e malum benzin motoru yakıtlarının yanması sonucu atmosfere bargello parfümü salmıyor, benzinli motorun da yanma sonucu atmosfere tıpkı dizel motorunda olduğu gibi karbonmonoksit, karbondioksit ve azot oksit gazlarını saldığını biliyoruz, hem de fabrika verilerine dayanarak aynı hacimde bir benzin motorunun dizel motorundan birim zamanda daha fazla gaz saldığını da biliyoruz.

peki ya bu buji ateşlemeli motorların salınımında da cheat device gibi yöntemlerle çarpıtma yapıldıysa?? bu kadar çevreye duyarlıysak neden bunu oturup tartışmıyoruz adam gibi?

1.5 yıl sonra gelen cevap basitçe şuymuş: dizel motorlarındaki is ve nox emisyonları...
Tanrılar hibrit motorları dizellerin yerine geçirmek istediği için.

Tanrılar; büyük güçler, dünya devleri vs vs.
NOx çocuklarınızın ömrünü kısaltır , CO2 ise hayat kalitesini düşürür . İkisi de zararlıdır CO2 Dünya'yı gittikçe ısıtır zaten Dünya ısınırsa ne olacağını hepimiz az çok biliyoruz . Aslında ülkemizde toplu taşıma düzelse ki daha geçen gün Metrobüs kazası ondan önce klimayı aç dediği için yolcuyu bıçaklayan şoför umutsuz olsak bile düzelse keşke Trafikte o kadar tek başına 1 araçla işe gidip gelen var ki boş yere

www.imdb.com/title/tt1618448/

Şiddetle izlemeniz gereken belgeseldir ve izlettirin de lütfen.
markaların ne kadar iki yüzlü olduğunu çok yakın zamanda görmüş olmamızdan dolayı şüphe duyduğumuz hadise. şahsen çevreci bir insanım, gereksiz oldukça büyük hacimli otomobil ile yol yapmam, çevremi kirletmemeye özen gösteririm. ancak! benzinli motorlarda emisyon skandalı olmadığını düşünmek bile bana nedense hayalperestlik olarak geliyor.
bunlar da ilginizi çekebilir