bugece itibariyle depomuza 15 krs zamli olarak girecek olan yakit turu. mahvoldum. (bkz: zam)
Soygunun bir başka biçimi.
Dünyanın en düşük oktanlı benzinine bu kadar para vermek insanın canını sıkıyor.
Gün itibariyle 95 oktan benzin 4,67tl iken, mazot 3,86'dır.
Mazot alacak olanların da söylediği söylem, nedense herkes 'benzin' diyor.
" Fuel " Kelimesinden kaynaklanıyor sanırım mazot alırken bile benzin dememiz . Millet galon galon alıyor biz tatlı kaşığı ile .
Dünya'nın en kalitelisini ama en kötüsünü kullandığımız yanıcı sıvı,akaryakıt.
Ham petrolden elde edilen ve bir çok taşıtta yakıt olarak kullanılabilen hidrokarbondur.
atmosferik motorlarda hava ile tepkimeye girerek motorun çalışmasını sağlayacak enerjinin başrol kahramanı.

ham petrolin bu haliyle kullanılması sağlıklı değildir. motor gerekli gücü elde etmek için yüksek basınç altında hava & yakıt karışımını bekletir ve belli aralıklarla bunları yanma odalarına alıp ateşler. ancak ham petrol bu yüksek sıkıştırma nedeniyle vuruntuya neden olur, bir nevi kendi kendini ateşleyebilir. yanlış yerde tepkimeye giren karışım, motorun içinin ağır zarar görmesine neden olur. bu nedenle benzine kurşun eklenerek vuruntu direnci(oktan) arttırılır. günümüzde ise kurşunun havayı kirlettiği gerekçesiyle oktanın(vuruntu direnci) arttırılması için farklı metotlar geliştirilmiştir.

kurşunsuz 95 oktan ve kurşunsuz 98 oktan. adı üstünde 98 oktan, vuruntu direnci daha yüksek bir yakıt. hem motorun sağlığı açısından, hem de performans açısından daha temiz bir yakıt, ancak depoya eklenen yakıtın kişi tarafından kontrol edilemeyeceğinden ötürü bazı petrol istasyonlarında bu durum istismar edilebiliyor.
bunlar da ilginizi çekebilir