başta istanbul olmak üzere tüm türkiye geneli'inde oluşan trafiktir.
genelde arefe günü ve bayramın 1. günü yoğundur. herkes anasına babasına büyüklerine gitmek için yollara düşer ve doğal olarak kaza oranı da doğru orantılı olarak artar.
umarım bu bayram yine aynı manzaraları yaşamayız.
Bunu tek bir kesime falan baglamak istemiyorum ama sol seride zart diye atlayan kango ve doblolara ayri dikkat edilmesi gerekir
bayram bitiminde de ortaya çıkan trafik. dönüş yolu çilesi diye birşey var.
yarın başlayacak olan çiledir.

trafik mağdurları derneği başkanı yeşim ayöz de demişki "bu çileyi çekmek istemiyorsanız yarın yola çıkmayı unutun. çünkü cuma gidip pazar dönecekler normal yol sürelerinin 3 katını yolda geçireceklerini bilsinler. bir gün önce ve sonrasında gidiş dönüş yapın."
Bayram heyecanıyla şehir dışına çıkmak isteyenlerin sayısı artınca, yola çıkacak acemi sayısı da doğru orantıyla artar.

Bu ülkede zaten %90 trafik bilinci yok ve bu kesim hiç abartısız "acemi" kategorisinde yeri alır. Deneyimli ve trafik bilinci olan medeniyetlerde, şöyle avrupaya doğru bakabilirsiniz, bir kaza olmadığı sürece şehirler arası böyle bir trafik söz konusu olmaz.

Şehir içinde yakın takip mesafesinden dolayı domino etkisi yaratan tutum, şehir dışı yüksek hızlarda daha fazla tehlike arz etmektedir. Şehirler arasında kazalar çoğunlukla zincirleme olur bu yüzden. Kaza olmasa da tıkanıklığın nedeni yine fazla yakın takip olacaktır. Her frende ağırlık transferi gibi öne binen arkadaki araç git gide arkaya doğru sıkışık bir trafik armağan edecektir. Aklı olan çıkmasın. Zaten bilinçli olan, %90 bilinçsiz çıkacak trafiğe diye bayramda çıkmıyor o trafiğe. Mecburiyeti olan ayrıdır tabii ki ama bu %90'lık kesim bakalım bu bayramın bilançosunu ne olarak belirleyecek. Yazık...
navigasyon şirketi tomtom'un da uyardığı trafiktir. uyarıları aşağıda:

--- spoiler ---
tomtom, gerçek zamanlı trafik verisine sahip navigasyon cihazlarıyla bu ramazan bayramı’nda da sürücüleri trafik sıkışıklığı olmayan rotalara yönlendirecek. tomtom go serisi, 10 metreye kadar hassasiyetle yoldaki sıkışıklık, kaza, yol çalışması gibi en güncel trafik bilgilerini sunuyor. go serisi, hız kameraları konusunda da sürücüleri uyarıyor.

30 haziran 2016 – tomtom, türkiye’de trafik sıkışıklığının en yoğun yaşandığı dönemler olan bayramlarda da anlık yol bilgileriyle sürücülerin daha az vakit kaybetmelerini sağlıyor. trafik verisine sahip tomtom go serisi navigasyon cihazları, bayram gidiş-dönüş günlerinde sürücüleri trafiğin daha az olduğu yollara yönlendiriyor. go serisi, sürücüleri yoldaki hız kameraları konusunda da uyarıyor.

tomtom trafik, haritalanmış yolların tamamını kapsıyor ve dünyada 400 milyonu aşkın gps sinyalinden alınan verileri kullanarak 10 metre hassasiyetle doğru trafik bilgisini sunuyor. bilgiler her 2 dakikada bir güncelleniyor. bu sayede sürücüler gidecekleri yere daha hızlı ulaşabiliyor. sürücüler, tomtom go serisi navigasyon cihazlarıyla sıkışıklık, kaza, yol çalışması gibi olayların detaylarını görüntülüyor ve gecikmenin sebebini öğrenebiliyor. tomtom trafik özelliği cihaz alındıktan sonra ömür boyu ücretsiz sunuluyor.
--- spoiler ---
yarın akşam başlayacak olan trafiktir. hoş bu kadar tehlikeli bir ortamda tatile gidip kalabalık yerlerde bulunmak ne kadar mantıklı bilmiyorum.
hakkında şöyle uyarılar bulunan trafiktir:

- öğlen 12.00-15.00 saatleri arası gece ise 00.00-05.00 arası vücut uykuya yatkın olduğundan yola çıkmayın.
- iftarda aşır yiyip direksiyona geçmeyin.
- en fazla 2 saatte bir 15 dk araçtan inerek hareket edilmeli.
- süt ve süt ürünleri, sarımsaklı, ağır yağlı et yemekleri gibi uyku getiren hazmı güç olan yemekler yemeyin.
hakkında enteresan bir bilgi olan mevzudur. bu bayram önceki yıllara göre %150 oranında daha fazla araç kiralanmış. neden acaba?
beni korkutan trafik. kırk yılın başı bir tatile gidelim dedik, yapmayın beyler.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri