bu yıl ilk kez avrupa grand prix'ye ev sahipliği yapacak olan formula 1 pisti. 6.006 km uzunluğundadır.

inşaası geçtiğimiz yıl içerisinde biten pist son dönemdeki her pist gibi hermann tilke imzası taşımaktadır.
monaco pisti gibi şehrin içini dolaşacak olan bakü pisti, azadliq meydanı’nda başlayıp hükümet binası’nın etrafını dolaştıktan sonra maiden kulesine doğru gidecek. burada bir hayli daralması planlanan yol şehrin tarihi yakasına gidip dolaştıktan sonra neftchilar caddesinden başlangıç noktasına geri dönecek.
bu sene ilk kez görücüye çıkacaktır.
mantar gibi türeyen hermann tilke pistlerinden bir tanesi olması pilotların pek de ilgiyle karşılamamasına sebep olmuştur. gel gelelim monaco'daki yarışlarda birbirini geçmek çok zor olduğu için nasıl taktik savaşları ön plana çıkıyorsa burada da aynısını bekleyebiliriz. açıkçası heyecanlı yarışlara sahne olacağını düşünüyorum.
hem avrupa grand prix'si evsiz bırakılamazdı, iyi oldu.
formula 1 pist mimarı hermann tilke'nin hakkında "dünyanın en hızlı cadde pisti" olacağını söylediği pisttir.
19 haziran 2016'da f1 sezonunun 8. ayağı olacak Azerbaycan GP için yarışın yapılacağı, sokak bölümlerinden oluşan pistin adı.

6 km uzunluğunda saatin tersi yönünde akışa sahip pistte 20 viraj bulunuyor. Saatte 340 km/h olarak tahmin edilen azami hızıyla hali hazırdaki tüm sokak pistlerinden en hızlısı olmayı planlıyor.

En zorlu, en fazla beceri gerektiren viraj ise 8. virajmış. Tesadüf herhalde.

şöyle de resmi site mevcut
8. virajı istanbul park ile alakası olmayan pist. Bu bizimkinin yanında bildiğin çocuk oyuncağı.
2016 avrupa grand prix öncesi red bull racing takımından daniel ricciardo'nun yakında çıkacak olan f1 2016 oyununda bir tur attığı pisttir. buradan buyrun, epey zevkli.
williams takımının felipe massa'nın lastiklerini 1.92 saniyede değiştirerek tarihe geçmeyi başardığı pist.
Fazla uzun düzlükleri ve 90 derece virajların ağırlıkta olduğu, pistin zor sayılabilecek kısımları ilk virajın kör sayılabilecek apexi ve kale kenarındaki virajlar kombini olan pisttir. Kaçış alanlarının azlığı pisti zor kılan etmenlerdendir. Beklenilenin aksine ilk F1 yarışı kazasız, güvenlik aracı periyodu olmadan ve ortalamanın altında aksiyonla geçmiştir.
Cadde yarışında 366 km/s'ye çıkılmasını sağlayan pisttir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri