1945 yılında kurulan iki ve üç tekerli taşıt üreticisi hintli firma. motosiklet üretiminde dünyada ilk altıda yer alırken, üç tekerleklilerde ise ilk üçe oynamaktadır.

1944 yılının sonlarına doğru ithal ettikleri 2-3 tekerlekli araçları satarak yola koyulan bajaj, 1959 yılında hindistan hükümetinden üretim lisansı alarak ilk fabrikasını kurdu. kısa sürede üretimini katlayarak arttıran firma, en son geçen sene 3.2 milyar dolarlık gelir elde etti.

üretim portföyü arasında auto rickshaw, motosiklet, scooter ve düşük profilli ucuz arabalar yer alır.
bajaj re 60 gibi değişik bir otomobille adını duyurmuş olan marka.
türkiye distribütörlerinin, haklarında kötü yazı yazanlara uyarı gönderdikleri iddia edilen marka. sorunu çözmek yerine örtbas etmekle daha çok ilgileniyorlarmış. repütasyonlarını kötüye sürükleyen bir olay, bence merkezden bir müdahale gelmeli.
satışlarındaki başarısı artarak devam eden motosiklet markasıdır.

--- spoiler ---
kuralkan motorlu araçlar a.ş tarafından temsil edilen hintli motosiklet markası bajaj, daralan pazarda pazar payını arttırmaya devam ediyor. 2016 yılı mayıs ayı tüik verilerine göre motosiklet pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11.79 daraldı. motosiklet pazarındaki bu düşüş 2016 yılının ilk 5 ayında yüzde 8,32 oldu.

bajaj ise aynı 2016 yılı mayıs ayında pazar payını yüzde 139 gibi çok yüksek bir oranda arttırırken pazarda en çok büyüyen marka olarak dikkati çekiyor. pulsar ns200 modeli sport-super sport segmentindeki liderliğini sürdürdü.

tuik verilerine göre istanbul’da motosiklet kullanımı her geçen gün artıyor. pazardan aldığı pay ilk defa yüzde 19’a yükseldi. yoğun trafik ve park sorunu sebebi ile ulaşım maksatlı kullanım her geçen gün artıyor. mayıs ayında motosiklet satın alan istanbulluların tercihi ise vitesli grubunda bajaj oldu.

önceki yıllarda fiyatlarındaki düşüklük nedeniyle talep gören çinli markalara olan rağbet gün geçtikçe azalıyor. motosiklet kullanıcılarının kaliteye olan talepleri, bajaj’ı ön plana çıkartırken, çinli markaların pazar paylarındaki düşüş hızla devam ediyor. ilk defa adetsel bazda yüzde 35’lere kadar geriledi.
--- spoiler ---
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri