son günlerin en büyük tartışmalarından biridir.
torsiyonda tekerlekler dikey eksende rahatça hareket edemezken, bağımsızda bu oldukça rahat gerçekleşmekte. torsiyon çok ucuz iken bağımsız pahalıdır. tosiyondaki çubuk sway bar gibi etki eder diyen de var. kafalar çok karışık.
Son günlerin en büyük karşılaştırması.
Sorunun kaynağı ise 2015 Honda Civic Type-R. Torsiyon daha hafif ve ucuz.
Bağımsız daha konforlu, pahalı. Hangisi daha iyi yol tutar sorusunun karşılığı da bence bağımsız.
Maliyet kaygıları nedeniyle, Honda Civic Type-R modeline bağımsız süspansiyon kullanmasın. VW dizel ve 1.2tsi modellerine torsiyon sistemi kullanarak maliyet düşürme çabaları içerisinde bulunduğu 2015 yılında herkes hangi sistem daha iyi yönünde tartışılırken, Ford'un Focus modelinde 1998 yılından beri standart olarak bağımsız süspansiyon sistemini kullanmıştır. Birçok test kuruluşu c segmenti araçlarda yol tutuş ve sürüş dinamiklerinde referans olarak Focusu tercih etmesinin başlıca nedenidir. Ayrıca Ford Granada modelinde 1972 yılında bu süspansiyon sistemini kullanarak Avrupa pazarında ilk olmuştur. Mercedes-Benz tarafından W123 serisinde bu süspansiyon geometrisini kopyalamasından dolayı, Ford tarafından açılan telif hakkı ihlali davasıyla yüz yüze gelmiştir. Ford bağımsız süspansiyon konusunda kullanıcıya yıllardır oldukça cömert davranmıştır.

Daha gelişmiş süspansiyon için (bkz: Multilink)
paradan kaçmanın kılıfa uydurulmasıdır yol tutuş vs.
Bir üstteki entry'de çok net açıklanmış durumdur.
Son dönemdeki örneklerinden birisi de Golf tsi ve Golf tdi arasında yaşanır. İkisini de güzelce sırf bu yüzden test etmiş birisi olarak söylüyorum ki ne olursa olsun bağımsız süspansiyon candır.
Şimdi gelelim konuya; yurt dışında dizel arabaların tam tersi olarak daha değersiz ve ucuz maliyetlerde olmasından dolayı tdi da torsiyon kullanılmış fakat alacağınız en ucuz baz fiyat 66bin. Yine yurt dışında benzinli motor sağlıklı ve değerli olduğu için bağımsız kullanılmış fakat burada alacağınız en ucuz baz fiyat 50bin. Şimdi ben 70 bine tdi golf alıyorum ve arkada bana al sana hafif ticarı torsiyonu diyorsun. Başlı başına saçma bir durum bu zaten. Heleki hatchback bir arabada arkada oturanlara ölüm olur.

Bizimki gibi pek de sağlıklı olmayan çukurlu yollarda arkadakine mide bulantısına kadar götürür. Nedeni önlerin çok iyi sönümlemeye sahip olmasına rağmen arkadaki bir tekerin çukura girmesi ile torsiyon diğer tekere de aynı hareketi yapar ve tabiri caizse beşik gibi sallar. Bir kasisten yamuk geçmeye görün. Arkayı hulk tutuyor da bi saga bi sola çeviriyor gibi hissedersiniz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri