Egzoz sistemi ile alakalı olan, genellikle alt devirlerin ölü veya canlı olmasının sebebi olan teknik terim. Motorun verimliliği ile alakalı bir husustur ve katalitik konvertör, susturucu gibi ekipmanların çıkarılması sonucu azalır.

Turbo beslemeli otomobillerde turbonun daha geç devreye girmesinin de bir sebebidir. Geri basınç olmayınca turbo palleri de doğal olarak döndürülemez. Alt devirlerin de yok olmasına sebep olur.

Bu yüzden modifikasyon yapılmadan önce iyice değerlendirilmesi, hatta hesaplanması gerekmektedir.
Kimsenin pek bilmediği ama aslında çok önemli olan husus. Düz boru çektirenlere çok çektirir.
alt devir torkunun en etkili değişkenlerindendir. yanmış gazı düşük devirde çok rahat şekilde tahliye edebilirsiniz, zira akışkan gazın da bir hızı vardır ve tahliyesi için biraz zaman gerekir. düşük devirlerde bu zamanı fazlasıyla bulur ve yanmış gazın tamamını salarsanız bir sonraki ateşleme için ciddi sıkıştırma basıncı kaybetmenin sonucu olarak tork kaybedersiniz. aslında motosikletler için bu işe çözüm bulunmuştur. sistemin ilk mucidi tabiki de her zaman olduğu gibi ilkleri yapan yamahadır. sisteme exup adı vermiştir. katalitik konvertörün girişine bir vana takmıştır ve bu vanayı devir ile kontrol etmektedir. belli bir devre kadar vana kısmen kapalıdır ve egzos gazının rahat salımı engellenir. motor devrini aldıktan sonra bu kez de üst devirlerde ihtiyaç duyulan hızlı tahliye için vana sonuna kadar açılır ve üst devirlerde de güzel torklar elde edilir. sonraları özellikle yüksek devirli yarış motorlarının hepsine bu sistem uygulanmıştır. otomobilller için bunu yapan var mı bilemiyorum
(bkz: baskı balata)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri