hemen hemen herkesin peşinde olduğu otomobil türüdür. hem ortalama yakıt tüketiminin az olmasını hem de basınca gitmesi istenir. bu ikisini bir arada sunan otomobiller genellikle mazot ile çalışan dizel motorlu otomobillerdir.

çok pahalı olmasa idi bmw'nin kullandığı 2 litre hacimli dizel üniteler tam bu tanım için yaratılmışlar ama işte satış fiyatları ötv yüzünden çok yüksek.

yakın zamanda bir de elektrikli arabalar bu kategoriye girecekler gibi görünüyor.

bu arada: (bkz: az yakan çok kaçan arabalar)
Çok demesek de kullandığım golf mk7 1.6 tdi hem az yakar hem de kaçar. Çok diyemiyorum maalesef ama golf örnek gösterilebilir. 1.6 tdi polo'lar da örnektir.
italyanlar değildirler.
italyan araçları için bir şiar vardır '' çok yakan az giden'' doğruluğu size kalmış.
herkesin istediği, bulanın bir daha bırakmadığı otomobillerdir.

genellikle 1.6 tdi motorlu otomobiller. motor içinin oldukça potansiyelli üretilmesinden dolayı 180 - 190 beygirler alınabiliyor. hem az yakıyor hem de iyi gidiyor.
Neredeyse tüm elektrikli araçlar bu tanıma uygundur zira her devirde maximum torku verme yetisine sahiptirler. Doldurmaları gereken turboları yoktur. Tek handikapı batarya üniteleridir, çözüm bulunduğu taktirde yeni bir sanayi devrimi daha doğması muhtemeldir.
Bmw 3.20d'dir efendim. 190 bg ve ortalama yakıt tüketimi 6.2lt/100km. Daha ne olsun?
Mercedes E 220d'nin yeni 2.0T dizel motoru bunu yapar. Ama az yakacağım diye 410 bin vermek işin "az" kısmını biraz tıraşlıyor.

Aslında burada "çok"tan beklenti de önemli. Yukarıdaki araçlar kendi çaplarında iyi örnekler.
Tesla Model s 75 D öneririm
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri