takvimler 1 mayıs 1994'ü gösteriyordu. İtalya'daki Autodromo Enzo e Dino Ferrari pistinde yapılan San Marino Grand Prix'te Tamburello ismi verilen virajda Ayrton Senna 310 km hızla yoldan çıktı. Duvara geldiğinde ise ne yazık ki hızı 218 km/s idi. Bütün dünya ve yarış camiası ayağa kalktı. Motor sporlarına kazandırdıklarıyla onur duyduğumuz Ayrton Senna, milyonları yasa boğan ölümü ile bile motor sporlarına bir sürü yenilik ve değişiklik getirdi.

Üstelik bu kazadan bir gün önce Avusturyalı pilot Roland Ratzenberger'in de kazası ölümü ile sonuçlanmıştı. Bu durumlardan fazlasıyla rahatsız olan Senna yarış sabahı GP Sürücüler Birliğini'nin tekrar kurulmasını ve sürücü güvenliğinin artırılması için görüşmeler yapmak istemişti.

Senna'nın akıl almaz kazası gerçekleştiğinde ise geriye hareketsiz yatan bedeni kalmıştı. helikopter kamerası bu anları gösterirken herkes şaşkınlık içerisindeydi.

Pistteki sağlık ekibinin başı olan, dünyaca ünlü beyin cerrahı profesör Sidney Watkins, Senna'ya olay yerinde trakeostomi uyguladı. Watkins kaskını çıkardığında pilotun kafasınının kötü durumu ve burnundan kan akışı olması endişeleri artırmıştı. Profesör Sidney Watkins sonrasında olayı hafızalara kazınan kelimeleri ile şöyle anlatmıştı:

"Çok kötü görünüyordu. Göz kapaklarını kaldırdığımda, beyninde çok ciddi bir hasar olduğu ortadaydı. Kokpitten çıkarıp yere yatırdık. Bir an iç çeker gibi oldu; tam bir agnostik olsam da, o an ruhunun ayrıldığını hissettim"

kaynak: viki
motorsporlarının öldüğü, durduğu, bittiği gündür o gün benim için. yarışı canlı canlı izliyordum. neye uğradığımı şaşırmış haldeydim.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri