1960 yılında doğmuş olan Brezilyalı yarış pilotudur.
Formula 1'de 3 kez Dünya Şampiyonu olmuştur, inanılmaz yetenekli olduğundan dolayı bir döneme damgasını vurmuş adından bol bol bahsettirmiştir. 1994 San Marino Grand Prix'sinde lider durumda iken 7. turda Tamburello virajında geçirdiği kazada hayatını kaybetmiştir. Birçok otorite tarafından gelmiş geçmiş en iyi F1 pilotu olarak kabul edilir. 4 yaşında karting yaparak motorsporlarına başlamıştır.
Rainman diye de bilinir . Az önce M.Schumacher başlığına baktım şimdi Senna , valla üzülüyor insan . Senna çok erken gitti ne mücadeleler olacaktı daha ne aksiyonlu güzel hareketler . " Senna" Filmini izlemeyene öneririm.
1990 senesinde monaco gp'de attığı turu onboard izlediğimde gözlerime inanamıyorum hala. Şimdikilerin yanında analog sayılabilecek o araçla o kadar akıcı o kadar hızlı hemde Monaco'da.... Burdan..
-
Bu kadar az entry almasına üzüldüğüm, hala en efsanevi f1 pilotu sayılan ender şahsiyetlerden birisidir.

Tekerlekli sandalyede yaşlanarak ölmektense 300 km hızla duvara çarparak ölmeyi tercih ederim gibi baba bir laf ettikten sonra ölümü tam da böyle olmuştur.

F1 tarihinde bir yarışta hayatını kaybeden son pilottur.

Öyle ki ölmeseydi çok büyük değişiklikleri ve rekorları yapacaktı fakat ölümüyle bile güvenlik konusunda çok radikal kararlar alınmasına sebebiyet verdi.

İkinci olmaktan nefret ederdi. Bir yarış oluyorsa orada mutlaka birinci olması gerektiğine inanır ve ikinci ilk kaybedendir derdi.

Diğer pilotlar tarafından en efsanevi ve anlamlı sözler ile anılırdı. Zira herkes kendisinin yeteneğine saygı duyar bunu takdir ederdi.

Sarı kaskı ile özdeşleşmişti. Nerede bir sarı kask görsem onu hatırlar iç çekerim. Güzel adamdı. Her güzel insan gibi erken gitti.

Hala o eski püskü videoları bile olsa açıp izleyerek pilotajına hayran bırakacak bir efsanedir. Ben onu çok sevdim ve seveceğim.
Motorsporlarına verdiği kazanımlar kendi başarılarından ibaret değildir. En basitinden bugünkü yarış eldivenlerinin daha ergonomik olması için dıştan dikişli olması onun eldivenlerini tersten giymesiyle keşfedilmiştir.
sylvester stallone ile iyi bir arkadaşlığı bulunan pilot.

stallone'ye kaskını hediye etmiş ve bir gün hayatının çekileceği filmde onun oynamasını rica etmiş.
video linki
Bugün doğum günü. Motor sporlarına kazandırdığı her şey için, söylediği tüm etkileyici sözler için, nürburgring'i dönerken yaptığı heel and toe şovu için, her şey için teşekkür ediyor, minnetle anıyoruz.
Reis, en büyük pilot, en iyisi.. Ne desem az kalıyor bu adam için.
Ölümünün 22.yıl dönümünde olduğumuz efsaneler efsanesi pilot .

Honda ve Senna
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri