1960 yılında doğmuş olan Brezilyalı yarış pilotudur.
Formula 1'de 3 kez Dünya Şampiyonu olmuştur, inanılmaz yetenekli olduğundan dolayı bir döneme damgasını vurmuş adından bol bol bahsettirmiştir. 1994 San Marino Grand Prix'sinde lider durumda iken 7. turda Tamburello virajında geçirdiği kazada hayatını kaybetmiştir. Birçok otorite tarafından gelmiş geçmiş en iyi F1 pilotu olarak kabul edilir. 4 yaşında karting yaparak motorsporlarına başlamıştır.
Rainman diye de bilinir . Az önce M.Schumacher başlığına baktım şimdi Senna , valla üzülüyor insan . Senna çok erken gitti ne mücadeleler olacaktı daha ne aksiyonlu güzel hareketler . " Senna" Filmini izlemeyene öneririm.
1990 senesinde monaco gp'de attığı turu onboard izlediğimde gözlerime inanamıyorum hala. Şimdikilerin yanında analog sayılabilecek o araçla o kadar akıcı o kadar hızlı hemde Monaco'da.... Burdan..
Bu kadar az entry almasına üzüldüğüm, hala en efsanevi f1 pilotu sayılan ender şahsiyetlerden birisidir.

Tekerlekli sandalyede yaşlanarak ölmektense 300 km hızla duvara çarparak ölmeyi tercih ederim gibi baba bir laf ettikten sonra ölümü tam da böyle olmuştur.

F1 tarihinde bir yarışta hayatını kaybeden son pilottur.

Öyle ki ölmeseydi çok büyük değişiklikleri ve rekorları yapacaktı fakat ölümüyle bile güvenlik konusunda çok radikal kararlar alınmasına sebebiyet verdi.

İkinci olmaktan nefret ederdi. Bir yarış oluyorsa orada mutlaka birinci olması gerektiğine inanır ve ikinci ilk kaybedendir derdi.

Diğer pilotlar tarafından en efsanevi ve anlamlı sözler ile anılırdı. Zira herkes kendisinin yeteneğine saygı duyar bunu takdir ederdi.

Sarı kaskı ile özdeşleşmişti. Nerede bir sarı kask görsem onu hatırlar iç çekerim. Güzel adamdı. Her güzel insan gibi erken gitti.

Hala o eski püskü videoları bile olsa açıp izleyerek pilotajına hayran bırakacak bir efsanedir. Ben onu çok sevdim ve seveceğim.
Motorsporlarına verdiği kazanımlar kendi başarılarından ibaret değildir. En basitinden bugünkü yarış eldivenlerinin daha ergonomik olması için dıştan dikişli olması onun eldivenlerini tersten giymesiyle keşfedilmiştir.
sylvester stallone ile iyi bir arkadaşlığı bulunan pilot.

stallone'ye kaskını hediye etmiş ve bir gün hayatının çekileceği filmde onun oynamasını rica etmiş.
video linki
Bugün doğum günü. Motor sporlarına kazandırdığı her şey için, söylediği tüm etkileyici sözler için, nürburgring'i dönerken yaptığı heel and toe şovu için, her şey için teşekkür ediyor, minnetle anıyoruz.
Reis, en büyük pilot, en iyisi.. Ne desem az kalıyor bu adam için.
Ölümünün 22.yıl dönümünde olduğumuz efsaneler efsanesi pilot .

Honda ve Senna
(wikipedia) Senna 1 Mayıs 1994'te Imola'da yapılan San Marino Grand Prix'le Williams'ta üçüncü yarışına çıktı. Brezilyalı pilot, tamamlayamadığı bu son yarışına, pol pozisyonunda başlamıştı.

Yarış haftasında Senna'yı üzen iki olay yaşandı. İlk olarak Cuma günü sıralama turları sırasında, Senna'nın şahsen ilgilendiği, F1'in yeni isimlerinden, vatandaşı Rubens Barrichello ciddi bir kaza yaptı ve mücadeleye devam edemedi. Cumartesi gününde ise Avusturyalı pilot Roland Ratzenberger'in kazası ve ölüm haberi geldi. Güvenlik endişeleri tekrar ortaya çıkan Senna, son sabahında diğer pilotlarla toplanarak Grand Prix Sürücüler Birliği'nin tekrar kurulması ve sürücü güvenliğinin artırılması hakkında görüşmüştü. O dönemdeki en tecrübeli pilot olan Senna, bu hareketin lideri olacaktı.

Pazar günkü yarış Pedro Lamy ile JJ Lehto'nun kalkıştaki kazasıyla başladı. Bunun üzerine Max Angelelli tarafından kullanılan bir Opel Vectra, güvenlik aracı piste girdi; araç diğer pilotları arkasında tutarken, pist üzerindeki kaza kalıntıları temizlenebilecekti. Yarış beş tur boyunca güvenlik aracı kontrolünde devam etti.

7. tura gelindiğinde, Senna Tamburello virajında yoldan çıkarak beton bariyerlere çarptı. Telemetri Brezilyalının 310 km/sa hızla yoldan çıktığını, yaptığı frenlemeyle çarpmadan hemen önce ise 218 km/sa'e düştüğünü göstermişti.

Kazanın hemen ardından Senna'nın hareketsiz ve bir yana kaymış görüntüsü, ciddi bir yaralanma olduğunu haber veriyordu. Pist görevlilerinin acil müdahale denemeleri, helikopter görüntüleriyle tüm dünyaya yayınlanmaktaydı. Yakın çekimlerde, tedavi bölgesinde kan izleri görülmekteydi. Senna'nın kafasındaki gözle görülür yaralanma, sağlık ekibinde ciddi bir beyin travması şüphesi doğurdu. Kazadan 1 dakika 9 saniye sonra yarış tamamen durmuştu.

Dönemin Formula 1 güvenlik, medikal delegesi ve pistteki sağlık ekibinin başı olan, dünyaca ünlü beyin cerrahı profesör Sidney Watkins, Ayrton Senna'ya olay yerinde trakeostomi uyguladı. Watkins kaskını çıkardığında pilotun kafasınının kötü durumu ve burnundan kan akışı olması endişeleri artırmıştı.

(Caprazbaglar instagram hesabından alınmıştır)
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri