Başlıktaki sorumu açarsam değerli yazarlar; aynı motor hacminden nasıl farklı beygir gücü ve tork elde ediliyor? İnternette biraz bakındım ama yararlı bişey bulamadım.

Şimdi renault'un 1.5 dci motorlarını ele alırsak: 75, 90 ve 110 beygirlik motorlar var ama bu motorların hacimleri; dolayısıyla çap ve strokları ve sıkıştırma oranları aynı. Bu değerler aynı olup ta nasıl farklı beygir ve tork elde ediliyor? Benim tahminim fabrika yazılımla yapıyor ama tek başına yazılım yetmez gibi. Çünkü sadece yazılımla olsa aynı parçaları kullanarak yüksek güç elde edince 110 bglik motorun ömrü 75 bglik motora göre daha az olurdu. Farklı boyutlarda turbo, farklı kam mili, farklı enjektör, farklı malzemeden pistonlar falan mı kullanılıyor?
(bkz: bmw 116i) N13B16 kodlu motorda sadece yazılım ile 136 ve 170lik versiyonları sunulması. Yazılım harici fark ise, yağ soğutucusu var, ama o da ekstra beygirler için değil, motor ömrü için denilebilir.
110hp dci'da turbo farklılığı var, değişken geometrili miydi tam hatırlamıyorum ama turboda fark var. 160 hp dci'larda ise çift turbo bulunuyor. Bunun dışında motor ömrünü korumak için enjektörler, yağ pompası vesaire değişebilir. Eskiden yazılımla ufak güç değişiklikleri elde edilemediği için karbüratör değişikli en yaygın güç arttırma yöntemiydi. İlk çıkan spring tek boğaz karbüratöre sahipken 1995'de çift boğaz karbüratöre geçilmiştir ve yaklaşık 8hp güç artışı elde edilmiştir.
Motorun nefes alması, kapağı ve egzozu ile alakalı bir durumdur
bunlar da ilginizi çekebilir