(bkz: bmw'nin aynasız otomobil üretimine başlaması)

bazı yeni konsept araçlarda aynaların ya çok ufaldığını ya da artık tamamen yok olduğunu görmekteyiz. Konsept yaratıcıları bunun hem estetik kaygıdan hem de aerodinamik kaygıdan dolayı yapıldığını söylüyor. Ayrıca rüzgar sesi dediğimiz olayı da neredeyse dikiz aynalar yaratmakta.

tabii ki ilk etapta herkes gibi bazı hükumetlerin de aklına güvenlik problemleri ve kaygıları geldi.

Japon hükumeti ise geçtiğimiz günlerde bir ilke imza atarak gerekli denetimler yapıldığı takdirde araçların ayna yerine sürücünün net bir şekilde görebileceği bir ekrana aktarılan gerçek zamanlı yol görüntülerini kullanabileceğini açıkladı. ilk adım japonlardan gelmiş gibi. bakalım tüm markalar üzerinde evrimleşmesi nasıl gelişecek.

Benim aklıma takılan ise estetik kaygısı güdülmesi. Ya bizim gözümüz çok alıştığından aynasız otomobilleri çok garip görüyoruz ya da eski kafalıyız. Kolektif düşünemiyor da olabiliriz fakat şimdi siz pagani huayra'dan kadın gözünü ve zarafetini anımsatan zarif aynaları alırsanız bu güzellik zedelenmiş olmaz mı? Hiç unutmam zamanında bu uzay kasa diye tabir edilen Opel Vectra'lar çıktığı zaman dikiz aynalar bir bütün halinde olduğu için ağzı açık bakanlar olurdu.

şu görselden dediğim anlaşılabilir

Tabii ki bu birdenbire yapılacak bir değişiklik ve devrim değil. Yine de her ne olursa olsun otomobiller üzerindeki bu kadar radikal değişiklikleri kaldıramıyorum. Konsept dahi olsa çekici bulmuyorum. Neyse daha devam ederdim de iş "ayna namusumuzdur yedirtmeyiz"e falan doğru kayacak. susuyorum.

görsellik anlamında bence otomobillerde çok büyük bir kayıp yaşatacak hede.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri