ks. all wheel steering. aka 4ws. direksiyon hareketinin dört tekerleğe de yön verebildiği sistem.

özellikle virajlarda ve yüksek hızda araç sollarken yol tutuşu sağlayan icat. şehir içinde de dönüşlerde ve park ederken inanılmaz kolaylık sağlar. çalışma prensibine gelirsek,

ön tekerlekleri sağa veya sola kırdığımızda arka taraftaki tekerlekler de belli oranda dönerek arabanın kıç atmasını engeller.

yüksek hızda tekerlekler aynı yönde, düşük hızda ters tarafa doğru hareket ederek yol tutuşunu maksimize eder.
90'lı yıllarda honda prelude ile türkiye'ye giriş yapmış ancak pek rağbet görememiş hakkı teslim edilememiş çığır açıcı.
Bildiğim kadarıyla zamanında alfa romeo spider'da da denenmiş olan sistem.
Düşük hızlarda virajda dönüş çapını kısaltmada (%25'e kadar düşünebiliyor) çok etkilidir. Sanki aracın boyu daha kısalmışçasına daha kolay döner. Ayrıca fizik yasalarının etkisine göre önden kaymaları da azalttığı görüşündeyim. Park ederken manevra kabiliyetinizi arttırması da cabası.

Yüksek hızlarda ise aracın ivme yönünü yola paralel tutmasına yardımcı olur, ön tekerleklerin oluşturduğu dönme etkisini azaltır (bkz: yaw). Bir nevi yengeç gibi yan şeride geçtiğinizi düşünün. Yani trafikte makasçılar için eşsiz nimettir.

Güncel piyasada şu an Renault ve Porsche markaları bu teknolojiyi pazarlamada aktif kullanıyor fakat Bmw'den Nissan'a pek çok markanın kullandığı söylenebilir. Şimdiye kadar bu teknojiyi kullanmış arabaların listesi için buyrun Wikipedi sayfasına.
bunlar da ilginizi çekebilir