avrupa'daki otomobil, van, kamyon ve otobüs üreticisini temsil eden kuruluş. kısaltması acea'dır.

herhangi bir hükümetle bağlantısı olmayan birlik, sivil toplum örgütleriyle birlikte hareket ederek tamamen sektörün haklarını korumaya yönelik çalışmalar yürütmekte. aynı zamanda avrupa birliği otomotiv konseyi'nin(eucar) daimi ortağıdır.

avrupa'daki 29 ulusal otomobil üreticisiyle yakın ilişkilere sahip olup, dünyadaki diğer üreticiler ve organizasyonlarla iletişimi sağlayan bir köprü görevi görür.
bünyesinde 15 tane marka bulunduran oluşum. sıralı tam liste şöyle:

1. bmw grubu
2. daf
3. daimler
4. fiat chrysler automobiles (fca)
5. ford
6. hyundai
7. iveco
8. jaguar & land rover
9. opel grubu
10. psa peugeot citreoen
11. renault grubu
12. toyota
13. volkswagen
14. volvo
15. volvo grubu
avrupa'da yeni gerçek sürüş emisyonları testi (rde) uygulamasına geçişle ilgili endişelerini açıklayan kuruluş.

--- spoiler ---
dün yapılan açıklamada acea, üreticilere daha fazla bilgi verilmesini, bu sayede yeni rde gerekliliklerine uygun tasarım ve geliştirme süreçlerini planlayabileceklerini belirtti. eğer uygulama yürürlüğe girerse şu anki “yeni avrupa sürüş döngüsü”nün bir parçası olan laboratuvar temelli test sisteminin yerini alacak. rde ile yeni otomobiller gerçek sürüş koşullarına daha yakın koşullarda test edilebilecek, emisyon değerleri daha gerçekçi olacak.
--- spoiler ---

tabii asıl bomba, volkswagen emisyon skandalı'nın bir daha yaşanmaması için söz konusu uygulamanın üreticilerin otomobile sahte değerler üreten hile yazılımları yerleştirmesini engelleyecek olması.
bunlar da ilginizi çekebilir