Kazlıçeşme - Göztepe arasındaki mesafeyi 15 dakika indirecek olan tünel. Beklenenden 8 ay önce bitirilmiş olması ise memleketimizde pek alışık olmadığımız bir durum.

Bu proje için toplam 1 milyar 245 milyon dolar harcama yapılmış durumda. Binali Yıldırım yaptığı açıklamada, bu projenin köprü trafiğine son vereceğini belirtmiş. İddialı bir açıklama olmuş bence.

tünel bittide bağlantı yollarının bitmesine daha çok var gibi malesef
açıldıktan sonra günde ortalama 100.000 araç tarafından kullanılacağı tahmin edilen tünel.
adını çok beğendiğim tüneldir.
daha açılmasına epey var, adım gibi eminim ki ismini değiştirecekler ve seçim malzemesi olarak kullanacaklar. keşke ellemeseler de böyle kalsa. avrasya bu dilin yarattığı en güzel kelimelerden biri. aynı zamanda da eşsiz, çünkü asya'yla avrupa'yı bu kadar güzel bağlayan bir ülke daha yok. ellemeyin böyle kalsın ismi.
geçiş ücreti 5 dolar + kdv olarak açıklanan tünel. yani yaklaşık 17-18 liraya denk gelecek bugünkü kurla. en uzun paralı yol tarifesi.
20 aralık'ta hizmete açılması planlanandır.
normal bir fiyatlandırma politikası izlense trafiği rahatlatabilecekken mevcut fiyatıyla insanların yine 5 liralık köprüyü tercih edeceği tünel. git-gel günlük 36 lira verilmez.
köprüyü kullanmaya kalkınca 20 km yol uzicak, 5 lira köprü parası verilcek, ayrıca 2 saat trafikte dur kalk yapılacak. şu halde 5 dolar mantıklı bir fiyat gibi, kullanan çok olur.
etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesinde mali tekliflerin açılışına 3 firmanın davet edildiği tüneldir.
idom, tecnimont ve yüksel proje adlı şirketleriin mali teklifleri 10 Ağustos'ta açılacak.
geçiş ücreti 4 dolar + kdv olarak belirlenmiş olan tünel. güncel dolar kuru ile tek yön yaklaşık olarak 13 - 14 tl bandında bir fiyata sahip. bence fazla, her gün çift yön kullanacak kişi ayda yaklaşık 600 tl'yi geçişe vermiş olacak.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri