Motorun en yüksek verimle çalışabilmesi için iyi bir yanmaya ihtiyacı vardır. İyi bir yanma için de bujinin karışımı, istenilen zamanda tutuşturması gerekir. Karışımın ateşlenmesi için en uygun zaman motor devrine göre değişmektedir. Düşük devirlerde piston daha yavaş hareket ettiğinden karışımın yanması için nispeten daha uzun bir süre vardır. Bunun için karışım üst ölü noktaya daha yakın bir noktada tutuşturulsa bile piston üst ölü noktadan ayrılınca yüksek basınç elde edilebilmektedir. Oysa yüksek devirde piston hızı fazla olduğundan karışımın tutuşup yanabilmesi için gerekli zaman daha azdır. Bu yüzden devir yükseldikçe karışımın üst ölü noktadan daha önce ateşlenmesi gerekir. Sıkıştırma zamanı sonunda, piston üst ölü noktaya çıkmadan bujinin çakarak yanmayı başlatmasına ateşleme avansı denir. Motora rölanti devrinde, gerekli olan ateşleme avansına başlangıç avansı denir. Başlangıç avans ayarı avans tabancası (leon lambası) ile yapılır.

Pistonun üst ölü noktayı geçtikten sonra bujinin çakmasına rötar adı verilir. Motordan en yüksek verimin alınabilmesi için gerekli olan şartlardan bir tanesi, yanma odasına sıkıştırılmış karışımın tamamının piston üst ölü nokta iken yanmasıdır. Bujinin çakması ile karışımın yanması belirli bir zaman alır. Bu zamanı kazanmak için bujinin, motor devrine uygun olarak daha önceden çakması gerekir. Karışımın yanma hızı, benzin oranına, oktan sayısına, sıkıştırma oranına, silindir içindeki türbülansa bağlı olarak değişir. Bu nedenle bir motorun avans değerleri başka bir motorun avans değerlerinden değişik olur.

Başlangıç avans ayarı ise şöyle yapılır.
Motor çalışma sıcaklığına ulaşana kadar çalıştırılır.
Platin ayarı ve rölanti devir ayarı yapılır.
Distribütördeki vakum avans bağlantısı sökülür.
Motorun hava almaması için sökülen bağlantının ucu bir bant ile kapatılır.
Avans tabancasının mavi ucu birinci silindirin bujisine, kırmızı ucu akünün “+”, siyah ucu “-“ kutup başına bağlanır.
Krank kasnağı veya volan üzerindeki başlangıç avans işareti katalog değerine göre tespit edilir ve tebeşir veya beyaz boya ile işaretlenir.
Motor rölanti devrinde çalıştırılır. Rölanti devrinin yüksek olmamasına özellikle
dikkat edilir.
Avans tabancasının ışığı, avans işaretine tutulur. Avans tabancasının ışığın yandığı an, avans işaretleri, birbirini karşılamalıdır. Karşılamadığı takdirde, tespit cıvatası gevşetilerek distribütör gövdesi çevrilmek suretiyle avans işaretlerinin birbirini karşılaması sağlanır.
Avans miktarını azaltmak için distribütör gövdesi mil dönüş yönüne, çoğaltmak için mil dönüş yönünün tersine yavaş yavaş döndürülür.
Tespit vidası sıkıldıktan sonra avans ayarı son kez kontrol edilir. Bu kontrol için motora aniden gaz verilerek devri yükseltilir ve rölanti devrine düşmesi beklenir. Motor rölanti devrine düştüğünde avans tabancası ile avans işaretlerinin karşılaşıp karşılaşmadığına bakılır, işaretler birbirini karşılıyor ise
avans ayarı normal demektir. Distribütör vakum avans borusu yerine takılır.


(bkz: avans vurması)
(bkz: motorda avans nedir)
Yeni nesil araçlarda artık distribütör bulunmadığı için ateşleme avansını vuruntu sensöründen aldığı bilgiye dayanarak araç beyni (bkz: ecu) her devirde, yeniden ve çok hızlı olarak, mükemmele en yakın seviyede hesaplamaktadır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri