auto rickshaw, üç tekerlekli yük bisikleti veya bir başka deyişle motorlu triportördür. özellikle uzakdoğu pazarında halen kullanılmaya devam edilmektedir. tuk-tuk, bajaji, tricycle, mototaxi, baby taxi, lapa ve romörk olarak da adlandırılır.

tropikal iklime sahip ve kalabalık, gelişmekte olan üçüncü sınıf ülkelerin vazgeçilmezlerindendir.

1947 yılında savaş uçakları tasarımcısı corradino d'ascanio'nun vespa'yı icat etmesinden sonra bulduğu ikinci fikirdir. ikinci dünya savaşı sonrası ekonomik olarak zor durumda olan italya'da ucuz taşımacılık olayını sırtlanmıştır.

güneydoğu asya'da ise tarihçesi daha eskilere dayanır. japonya ilk olarak 1934 yılında tayland'a üç tekerlekli taşıt ihracatı yapmaya başlamış ve zamanında 20 bin araç bağışlamıştır. ancak bu araçlar bildiğim kadarıyla motorsuz sadece pedal gücüyle çalışan cinstendi.

auto rickshaw konsepti -motorlu- ise 1957 yılında daihatsu aracılığıyla uzakdoğu cephesine girmiştir. kısa süren moda akımından sonra gelişmiş ülkelerde popülaritesini yitirmiş ancak bangladeş, kamboçya, hindistan, endonezya ve tayland gibi ülkelerde halen geçerliliğini sürdürmektedir.

türkiye ayağına değinecek olursak, 1950'lilerden 1971'e kadar arçelik triportör adıyla üretimi yapılmıştır. üç ileri vitesi ve 150cc hacimlik bir motoru vardır. geri vites koyulmamıştır. fren sistemi ise sadece arka tekerlekler üzerine konuşlanmıştır.
Özellikle Hinsitan'da her yerde taksi olarak kullanılmakta olan araç. Yokuş yukarı çekmez, tavanı rezalet kokar. Değişiktir.
ilkel taksi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri