1998 yılında üretimine başlanmış olan Audi modeldir. 1.8 turbodan 3.2 litrelik motorlara kadar bir çok motora da ev sahipliği yaptı. ilk çıktığında kimse tam olarak ne olduğunu hangi sınıfta olduğunu anlayamadı ama zamanla çok beğenildi. arka koltuklarında oturan kişi eğilmek zorunda kalır çünkü arka baş mesafesi yok gibi bir şeydir. 4 çekeri ile çok eğlenmişliğim vardır.
Ülkemize ilk geldiğinde herkes bu arabayı ferrari falan sanmıştı hatırlarım.
Arabaya ulaşabilenler 'çok zenginim' imajına sahip olurlardı, şimdilerde tüm it kopuğun altında bir adet görmek mümkündür. Çok önden kayar, tatmin edici bir yol tutuşuna da sahip değildir. Klasik 4 çeker vw.
Hemen hemen bütün kadınların beğendiği, 2 litre benzinli motoru hayvani modifiye edilebilen otomobil.
1998-2006 yılları arasında üretilen ilk kasasının inanılmaz çirkin olduğu araç. arada makyajladılar filan kurtarmadı. mk2 kasasıyla bir şeye benzedi ve 2014'teki son kasasıyla kendisine aşık etti. en büyük aşklar nefretle başlarmış zaten.
90 km/h hızdan sonra otomatik açılan spoilerı ile beni daha küçükken büyülemiş araba. motoruyla oynanmamış olana çok az rastlanır.
bir neslin spor araba merakını başlatan arabadır.

ızgaranın farlarla sınırlı kalmayıp aşağı kadar inmesi vizyoner bir tasarım harikası olarak hafızlardaki yerini almıştır.
araca dair -görüntü olarak- beğenmediğim tek detay ise yan aynalardır. bence gereğinden fazla büyük kalıyor arabanın geri kalanına göre. biraz ufaltsalar çok daha karizmatik durabilir.
Bir eski nesli modifiye edilince (2.0 tfsı) rollinglerde ilk sırayı alır.Şanzıman yazılımı yapılması tavsiye edilir.İkinci el alcak arkadaşlar sadece boyasına değişenine bakıp alabilirler.
Motor ve şanzıman teknolojisi artık eskimiş olsa bile hala sağlamlık listesinde kafaya oynayan otomobil. Motor zaten 'ölümsüz', her türlü ızdıraba - kötülüğe katlanıyor. Şanzıman 6 ileri yağlı tip dsg, kolay kolay bozulmuyor. Biraz fazla kafadan kayması dışında ben kötü bir özelliğini bilmiyorum diyebilirim.
Üçüncü jenerasyonu satışta olan otomobil. Ülkemizde sadece 2.0 lt'lik, 230 bg'lik versiyonu satılıyor.
Audi'nin Virtual Screen teknolojisini ilk kez kullandığı modeldir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri