iki dev alman markasının amiral gemileri olan audi s8 plus ile mercedes-amg s63 amg 4 matic long'un karşılaştırılması. 1,2 milyon lira bareminin üzerinde yer alan bu iki lüks performans sedan, sınırların zorlandığı iki model olarak karşımıza çıkıyor.

bir yanda 4000cc tfsi 605hp'lik audi s8 plus, diğer yanda ise 5500cc v8 585hp'lik bir motora sahip mercedes-amg s63 4matic l. audi quattro ile mercedes 4matic ile dört çeker keyfini ve güvenini sonuna kadar hissettiriyor.

cüsselerine göre normal kalabilecek birer motora sahipler ancak amg ve quattro performans ekipleri spor egzoz sistemleri sayesinde gayet keyifli bir sürüş keyfi sunuyor. çift camlı ses yalıtımı her ne kadar dış ortamdan izole etmeye çalışsa da o gürleyen motor ve egzozu hissetmemek elde değil.

her iki sedan da v8 motor kullanıyor ancak çift turbolu ile 8 ileri otomatik şanzımanın birleşmesini başarıyla gerçekleştiren audi rakibine göre daha hızlı diyebiliriz. gerek 0-100km/h hızlanmasında gerekse 0-200km/h'de mercedes hem ağırlığının dezavantajını hem de aktarım esnasında yaşadığı kayıplar nedeniyle geride kalıyor.

iç donanımda hemen hemen aynı masaj fonksiyonlu, ısıtmalı ve özel klima sistemlerine sahip koltuklar bulunmasına rağmen amg ekibi, audi'ye göre daha başarılı. uzun yolculuklarda mercedes'in konfor sunumu size yolu neredeyse hiç hissettirmiyor.

tüm güvenli sürüş özelliklerini bünyesinde bulundurması, mercedes'in rakibine göre ağır olmasının başlıca nedeni. gerçi bu ağırlığına rağmen 4matic ile üstün bir yol tutuş özelliğine sahip. neredeyse quattro'ya yakın şekilde her türlü hava ve yol şartında kusursuz bir kullanım sunuyor.

genel olarak baktığımızda audi daha atik ve sportif bir araç gibi dururken, mercedes daha oturaklı ve konfor temalı bir sedan olarak önümüze çıkıyor.
tümünü gör
ilgili galeri