iki dev alman markasının amiral gemileri olan audi s8 plus ile mercedes-amg s63 amg 4 matic long'un karşılaştırılması. 1,2 milyon lira bareminin üzerinde yer alan bu iki lüks performans sedan, sınırların zorlandığı iki model olarak karşımıza çıkıyor.

bir yanda 4000cc tfsi 605hp'lik audi s8 plus, diğer yanda ise 5500cc v8 585hp'lik bir motora sahip mercedes-amg s63 4matic l. audi quattro ile mercedes 4matic ile dört çeker keyfini ve güvenini sonuna kadar hissettiriyor.

cüsselerine göre normal kalabilecek birer motora sahipler ancak amg ve quattro performans ekipleri spor egzoz sistemleri sayesinde gayet keyifli bir sürüş keyfi sunuyor. çift camlı ses yalıtımı her ne kadar dış ortamdan izole etmeye çalışsa da o gürleyen motor ve egzozu hissetmemek elde değil.

her iki sedan da v8 motor kullanıyor ancak çift turbolu ile 8 ileri otomatik şanzımanın birleşmesini başarıyla gerçekleştiren audi rakibine göre daha hızlı diyebiliriz. gerek 0-100km/h hızlanmasında gerekse 0-200km/h'de mercedes hem ağırlığının dezavantajını hem de aktarım esnasında yaşadığı kayıplar nedeniyle geride kalıyor.

iç donanımda hemen hemen aynı masaj fonksiyonlu, ısıtmalı ve özel klima sistemlerine sahip koltuklar bulunmasına rağmen amg ekibi, audi'ye göre daha başarılı. uzun yolculuklarda mercedes'in konfor sunumu size yolu neredeyse hiç hissettirmiyor.

tüm güvenli sürüş özelliklerini bünyesinde bulundurması, mercedes'in rakibine göre ağır olmasının başlıca nedeni. gerçi bu ağırlığına rağmen 4matic ile üstün bir yol tutuş özelliğine sahip. neredeyse quattro'ya yakın şekilde her türlü hava ve yol şartında kusursuz bir kullanım sunuyor.

genel olarak baktığımızda audi daha atik ve sportif bir araç gibi dururken, mercedes daha oturaklı ve konfor temalı bir sedan olarak önümüze çıkıyor.
audi'nin daha çok performans arabası olarak mercedes'in ise daha çok lüks ve konfor üzerine yoğunlaşmış olduğu intibası uyandıran başlık.
Bu segment te Mercedesten baskasi yalandir dedigim karsilastirma .
O kadar güçlü bir araç alacaksam niye f segmenti lüks sedan alayım? Arka koltukta oturup keyfime bakacaksam niye o kadar güçlü bir araba alayım? Ee Frank Martin'de değilim oraya buraya uçup polisleri peşime takıp özel şoförlük yapacak (bkz: Transporter serisi)... Hakikatten bana akılla mantıkla izah edilebilecek birşey bulun bunlara para gömecek.

Sleeper aradın M5 neyine yetmedi? Gürül gürül motor sesi aradın E63 neyine yetmedi? Hem aile arabası olsun hem de ışıklarda Lambo sahibi üzeyim dedin RS6 Avant neyine yetmedi? Beyler yukarda Allah var bu ikiliden birini seçipte hesabını veremezseniz sorumlusu ben değilim artık.
Saçma sapan karşılaştırma. Baracuda zaten gerekli açıklamayı yapmış, anlamsız iki tane otomobilden bahsediyoruz. Şoförler kullansın diye dizayn edilmiş ama içerisi beygirden geçilmiyor. Bunu alacak kadar parası olan adam zaten gider bunun biraz daha güçsüzünü alır yanına da bir supersport çeker. Haksız mıyım?
ikisinin üretiliş amacı da markaların fetişizmidir. Zaten satış adedi 3-5 tane olur ya da olmaz. yani olmamalı. azcık kafası çalışan patron almaz. trafikte sağ arkada gazete okumak için insan neden beygir çiftliği alır.
sadece yurtdışında alınabilecek özelliklerde arabalar. ülkemizde vergi bindirimi yüzünden çok uçuk fiyatlarda seyrediyor.

aslında ben de bu araçların pek alınabilecek potansiyelde olduğunu pek düşünmüyorum. markaların prestij açısından ürettikleri gövde gösterileri.
Bence yanlış yorumlanan bir karşılaştırmaya konu olmuş başlıktır. Sonuçta bu araçları alacak adamların zaten super otomobili de, arazi aracı da vardır. Ben öyle bir bütçeye sahip olsam ve şoför kullanmak istesem bırakın s63'ü s65 alırdım. Ayrıca özel sürüş eğitimi alan şoförlerin elinde tehlikeli anlarda kaçış aracı olarak kullanılabilirler. Bentley gibi bir marka bile Mulsanne Speed diye bir model üretiyor sonuçta. Bunun dışında Audi'nin modellerinde kullandığı plus olayı acayip kalitesiz duruyor. R8 V10 Plus nedir yani? Diş macunu mu satıyorsun? Bari p falan koysaydınız millet bişey zannederdi. Bu daha büyük bir sıkıntı benim açımdan.
kafalardaki karışıklığı prestij kelimesinin gidereceğini düşündüğüm başlık.

hayatta bazı şeyler prestij için yapılır. hatta hemen her şey de diyebiliriz. birisi zaten yazmış daha önce, iki markanın da fetiş otomobilleri diye. aynen öyle. bu markalara "bakın ben böyle bir araba üretebiliyorum" diyebilmek için üretiyor, alan adam da "bakın ben böyle bir arabayı alabiliyorum" diye bilmek için alıyor. olay bu kadar basit
5500cc'lik motorda performansın dibini yaşarken lüksün ve prestijin de dibine vurmak için tercihim Mercedes s63 amg olurdu.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri