1996 yılında üretimine başlanan ve audi a8'in yüksek performansa sahip spor modeli.

ilk avrupa pazarına sunulduğunda 4200cc quattro 340hp'lik bir motora sahipti. öte yandan taşıdığı özelliklerle çağının çok ilerisinde yer alıyordu. alüminyum yan aynalar, krom kapı çıtaları, 14 yönlü ayarlanabilir, ısıtmalı ve hafızalı ön koltuklar, ısıtmalı arka koltuklar ve 18 inçlik alüminyum alaşımlı jantlar ile büyük fark yarattı. dynamic shift programme (dsp) isimli otomatik şanzımanı ile dikkatleri üzerine çekti.

her yeni nesilde bütün yeni özellikleri bünyesinde barındıran s8, mercedes-benz amg serisinin muadili olarak kabul edildi.

2012 yılında piyasaya sürülen 4000cc 520hp v8 biturbo tfsi motoruna sahip bu araçlar yakıt konusunda da s8'i eşsiz kıldı. variable displacement sistemine sahip bu motorlar, istendiğinde v4 cimriliğine dönüşebiliyordu.

ki kendisi ünlü a8 l w12'den daha ucuza imal edilir.
Satış fiyatı 921.000 tl olan hayvancık.

Oldukça lüks, hızlı ve bol gürültülü olduğundan şüphem yok ama bu kadar eder mi onu bilmiyorum.
yurtdışında 103 bin euro yani 315 bin lira civarında satış fiyatı olan araba. bakıyorsun vergili hali 921 bin lira. 600 bin lira devlete veriyorsun. ama neden?

alabileceğimden değil elbette. zenginin malı fakirin çenesini yorarmış ama insan merak ediyor yahu. böyle bir vergilendirme politikası olur mu?
Mercedes S ve BMW 7 ye göz bile atmamamı sağlayan araba. Her zaman S8 derim bu karşılaştırmada. Karakter önemli.
Lakabı gemidir.
transporter serisinin üçüncü filminde keşke kullanılsaydı dediğim araba. yerine a8 w12 tercih edilmiş. s8 daha fiyakalı olabilirdi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri