Audi s3 geleneğini başlatan araç.1999-2004 yılları arasında üretilmiş,1.8 Turbo ve Haldex 4 çeker üniteye sahiptir.

Bu arkadaşımızın 2 farklı versiyonu bulunmakla beraber,210 hp lik versiyonun iki farklı motor kodu vardır(APY,spor gazetesi)
225 hp lik versiyon BAM motor koduna sahiptir.

Ayrıca şu sıralar hayallarimi süsleyen araçtır.Bundan alıp motor,yürüyen komple hazırlayıp pist aracı yapasım var.O kadar hayalini kurdum ki direksiyonu falan alcantara döşeticem,branda ile garajda yatırıp sadece pist günleri çıkartıcam.Bunların hayalinden sonra camdan dışarı bakıp sefil 96 model corollamı görmemle bütün hayallerim yıkılıyo,lan s3 senin neyine diyorum kendi kendime.

Lakin TR'de temizi kaldımı bilmiyorum fakat hiç ihtimal vermiyorum,kıyıda köşede belki temiz fazla mıncıklanmamış vardır,görürseniz söyleyin herşeyimi satıp almaya hazırım.

Pist için fazla önden kayacak olan arabadır. Haldex'in kötü yanlarından biri de zaten budur.
Fazla güç ile birlikte kafa sürekli açılmak isteyecek. Bunun yerine önden çeker yüklü bir Audi a3 1.8t daha iyi süre yapacaktır kilit ile.
Ve önden çekerle asla kıyaslanmayacak arabadır.Gen1,Gen2 Haldex fazla kafadan kaymak istiyo bu bir gerçek fakat controller ile azda olsa giderilebilir.

300+ bir haldex x kafayı açacaksa 300+kilitli bir önden çeker 3x kafa açıcaktır.

Aynı şekilde haldex lastikleri x bitirecekse kilitli önden çekerimiz 3x bitirecektir.

300+ güçlerde eski nesil iskelete sahip bir önden çekerin pist kesinlikle habitati değil,bu yüzden her ne kadar haldexi problemli olsada yaşasın s3 8l (gücü 8p veya 8v almaya yetmeyen fakirin dramı)
8l'ye yeterince uzun bir zaman binmişliğim vardır.
Öncelikle temizini bulmak şart, çünkü yorulmuş olanı dert çıkarır. 4 çeker oluşuna aldanmayın önden çekerden farkı yoktur virajda. Sıfırdan kaldırırken çok zevklidir o ayrı. Ayrıca araba çok ağırdır, bunu her yerde hissettirir. Ben de onun yerine hafif bir audi a3 1.8t tercih ederdim. En azından daha hafif, maliyet düşük vs.
Dönemine göre inanılmaz donanımlara sahip otomobil.
Ağır olmasının en büyük sebebi de bu zaten. Isıtmalı koltuklar, cd changer vs. derken araba 2 tona yaklaşmış. Sıfırdan kaldırması çok keyiflidir, ikinci el alınacaksa eğer haldex'in çok iyi bir kontrolden geçmesi gerekir. Sıkıntısı olan haldex ocak söndürür.
Sıfırdan kaldırması inanılmaz zevkli olan otomobil.

4 çeker oluşunun en büyük avantajı da budur zaten. Viraj kasarken gaz açılır ise kafadan kaymaya başlar.
4 çeker gibi değil de önden çeker gibi davranışları vardır.

Bir diğer handikapı ise çok ağır olması. Türkiye'ye gelenlerin hemen hemen hepsi çok dolu otomobillerdir. 1500+ kiloları ile ara hızlanmalarda geri kalırlar.

Track day'e çıkacak olanların arabanın her şeyini sökmesinin sebebi de budur.

(bkz: hafifletme)
Audi'nin krom ayna kullanma geleneğini başlatan modeli
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri