Audi'nin üretip, üretmeyeceği yılan hikayesine dönen modeli. Aslında A1'in performanslı daha doğrusu RS kodulu modeli olması planlanıyrodu ama S1 quattro ve sınırlı sayıda üretilen A1 quattro gibi modellerden dolayı RS1 şimdilik bilinmezlik içinde.

Bir söylentiye göre otomobil Paris Fuarı'nda tanıtılacak ama öte yandan Audi'den gelen bilgi RS1'in hiçbir zaman üretilmeyeceği şeklinde.

Ne olursa olsun RS modelleri her zaman keyif veren otomobiller olduğu için ben üretilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Paris'te sanırım herşey açığa çıkacak.

Not: Fotoğraflar temsilidir.
Üretilme ihtimali bence yok denecek kadar az, bunun mantıklı sebeplerini listeleyeyim:

- B sınıfı hot hatch'lerde rekabet henüz C sınıfındaki kadar kızışmadı. Dolayısıyla otomobilin hacmine oranla ödenen meblağ oranı hala önem taşıyor.

- S1 quattro beklenen sükseyi yaratmadı. Bunun sebebi performansı değildi parasıydı. Sınırlı üretilen A1 quattro ve Clio R.S 16'yı hariç tutarsak sınıfının en güçlü otomobillerinden biri zaten kendisi (diğeri de Mini JCW). Sıkıntı, hitap etmeye çalıştığı müşteri kitlesinin böyle küçük hacimdeki araçlarla ilgilenmemesi; diğer bir deyişle küçük otomobillerden performans bekleyen kitlenin bu kadar lüks ve konfor için para ayıramaması.

- Motorsporlarındaki altyapı problemi. A1 Dünya Rallikros Şampiyonası dışında yarıştığı bir branş yok. RX'de de çok başarılı olduğu söylenemez. Dolayısıyla bu da sportif modellerin albenisini azaltıyor.

Bütün bunlar göz önüne alındığında RS1'in üretilmesi için ciddi sebepler bulmak şart.
segmenti aslında bir nevi 'tasarruf' segmenti olmasına rağmen kendisine çılgınca paralar istenen otomobilin, en güçlü versiyonu olacaktır. hızlı gitmek isteyen kimse gidip de kendisini almayacak audi s1 gibi bu da elde kalacaktır.
Audi RS8 in olma ihtimalinden daha düşük bir üretim ihtimali vardır.
ne yazık ki üretiminin gerçekleşmeyeceği model.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri