Plus modeli ilk olarak 2013 yılında Mark.1 olarak, bu entrye konu olan Mk.II ise 2015 yılında piyasaya sürülmüş Audi.
5.2 litre hacimli ortada konumlandırılmış adından da anlaşılacağı üzre V10 motoru kullanılan araç 7 ileri S-tronic şanzıman kullanırken tabiki quattro çekiş sistemi Allah'ın emri olarak kullanılıyor.
1454 kg olan araç 602 bhp güç, 6500 rpm'de 540 Nm tork üretiyor.
0'dan 100 km hıza 2.8 saniyede fırlayan aracın ulaşabildiği son sürat ise 330 km'h'dir.
Nurburgring Nordschleife tur zamanı 7:32.00'dir.

Şahsen 2013 modelinin şeklini çok daha beğenirim.
Kapıştığı rakipleri ise Lamborghini Huracan LP 610-4, Nissan GT-R Nismo,Chevrolet Corvette Z06, Mercedes AMG GT-S ve Porsche 911 Turbo S gibi canavarlardır.
Kişisel olarak eski kasasını çok daha fazla beğendiğim süper otomobil. Eskisi sanki demirden dövülmüş izlenimi verirdi, bu biraz daha italyan kaçmış sanki tabi bu benim düşüncem.
Mk1'ini İstanbul Park'ta kullanmış biri olarak çok merak ettiğim otomobil.

Nedenine gelince, pistte bile o kadar aklı başında bir otomobildi ki inanamamıştım. Kafa istediğin yöne gidiyor, klasik ortadan motorlular gibi frende arkası çok gezmiyor, viraj çıkışı gönül rahatlığı ile gaza oturabiliyor...

Pistte en iyi süreyi çıkartacak otomobil değildi belki ama en güvenli en hızlı turu atacak olan otomobil buydu. Denge konusunda daha neyi geliştirmiş olabilirler diye düşünmüyor da değilim.
Yeni görünümü ile kimseye kendini beğendirememiş otomobil. Mk1 benim için de çok daha güzeldi. Bunun dışında Audi kalitesi, vahşi bir motor, çok iyi denge gibi güzelliklerin bir araya gelmesi ile yaratılmıştır.
Lamborghini V10 motorlu Audi. MKI inanılmazdı ama V8'ini kullanmıştım, kim bilir V10 nasıldır?
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri