Üretim versiyonu daha gelmedi ancak RS versiyonunun şimdiden konuşulmaya başlandığı devasa SUV.

Her şeyi geçtim, 23" jant nedir yau... İnsaf, millet 14-15" geziyorken sen nerede buldun bu bolluğu evladım.
Aylar önce seri üretim versiyonu tanıtıldı, ancak hiç entry girilmemesi şaşırtıcı.
Hatta aracın Türkiye satışı başlamamasına rağmen iyi bir çocuk olursanız İstanbul'da Ingolstadt plakalı turuncu renkteki örneğini görebilirsiniz.
Audi'nin BMW X6 modeline rakip olarak ürettiği otomobildir. Üretim versiyonu bir süre önce tanıtılmıştır. İlla bizim detayları yazmamız gerekiyor galiba deyip aşağıda Q8'in üretim versiyonuyla ilgili detayları sıraladım.

Q8 temel olarak Q7 modeli üzerine geliştirilmiş bir otomobil. Ancak daha sportif görüntü kaygıları nedeniyle araç büyük kardeşine göre daha kısa (4999 mm) ve alçak (1710 mm) bir yapıda. Audi, tavan yüksekliğinin 40 mm daha alçak olduğunu açıklarken genişlik 27 mm artmış (2000 mm) durumda. İki model arasındaki bir diğer farksa Q7’nin 7 koltuk kapasitesiyle alınabilmesinin yanında Q8’in sadece beş koltuk olarak satışa sunulması. Ayrıca Q7’de bagaj hacmi 770 litre olarak görünürken, Q8’de bu hacim 650 litre ile biraz geride kalsa da yine de hatırı sayılır bir hacim sunulduğunu söylemek gerek.

Otomobil tasarım olarak konsept ile oldukça benzer yapıda. Geniş ön ızgara altı adet dik krom çıtayla öne çıkartılmış bir yapıdayken, çerçevesiz kapılar, geniş çamurluklar ve 22 inç genişliğindeki jantlar otomobili son derece vahşi gösteriyor. Arkadaysa konseptte oldukça ses getiren boydan boya LED far yapısı Q8’in hemen tanınabilmesi açısından önemli bir detay.

Q8’de son dönem Audi modellerinde gördüğümüz motor seçenekleri yer alıyor. İki adet 3.0 litrelik V6 silindirli motor, biri benzin biri dizel olmak üzere alınabiliyor. 55TFSI adı verilen ünite benzinli ve 340 bg güç üretiyor. Dizel ünite ise 50 TDI adında ve 285 bg güç ile 600 Nm tork üretiyor. Bu model 0-100 km/s hızlanmasını 6.3 saniyede gerçekleştirebiliyor. Aynı motorun bir de 231 bg gücünde, 45 TDI adında versiyonu ilerleyen zamanlarda sunulacak. Dört çeker olarak sunulan tüm bu motor seçeneklerinde mild hibrit, 48V altyapısı standart olarak sunuluyor. Sistem düşük hızlarda kısa bir menzil için sadece elektrikle gidilmesine olanak verirken 20 kWh gücünde bir elektrik motoru içten yanmalı motorlara ekstra güç sağlıyor.

İlk olarak yeni A8 modelinde gördüğümüz, tamamen dijital altyapılı kabin benzer şekilde Q8’de de yer alıyor. Orta konsolda üstte yer alan 10.1 inçlik ekran infotaintment ve navigasyon fonksiyonlarına ev sahipliği yaparken alttaki 8.6 inçlik ekranda havalandırma ve diğer kontrollere erişim sağlanıyor. Bu sayede konsoldaki düğme sayısı minimuma inmiş oluyor. Bunun dışında Audi Vitrual Cockpit adı verilen 12.3 inç genişliğindeki tamamen dijital ve kişiselleştirilebilen gösterge paneli ve head-up display gibi özellikler teknoloji seven kullanıcılar için biçilmiş kaftan.

Bang & Olufen imzalı ses sistemi 23 hoparlör ve 3D ses teknolojisiyle gelirken, Audi güvenlik sistemlerinde de elinde bulunan tüm teknolojileri Q8’de kullanmış.

Toplamda 39 farklı sürüş asistanı teknolojisi kullanıcılara sunulurken, ilk kez kullanılan uzaktan park etme sistemi 2019’dan itibaren alınabilir hale gelecek.

Audi Q8’in 2019 yılında ülkemizde satışa sunulması bekleniyor.

Yan taraftaki fotoğraflarda turuncu renkli olan üretim versiyonudur...
Audi'nin üretmek için neden bu kadar geciktiğini düşündüğüm modelidir. Bence çok önce çıkması gerekiyordu. Bu arada tasarım pek olmamış, fazla iri görünüyor. Kabinse son dönem Audiler gibi inanılmaz görünüyor.

Gelse de bir görsek nasılmış diye.
Audi'nin üretmek için geciktiği yazılmış ancak geçen hafta Akaretler'de yabancı plakalı, turuncu bir q8 dolaşıyordu.
geçen aya kadar Audi Türkiye'de çalışan ve Münih'de Q8 kullanmış biri olarak söyleyeyim, araç Q7'den "küçük".
Bmw X6 ve Mercedes GLE karşısında görüş alanı, yaşam alanı olarak çok daha ferah.
3 aracıda yan yana inceleme şansım olduktan sonra söyleyebilirim ki Q8'e denk bir rakibi yok.

carwow kanalından Mat Watsona göre ön yüzü Baneye benziyormuş
bane
bane car bane car bane car
ABD menşeili Mercedes GLE Coupe'nin GLE 350 modelinden 900 bin TL daha ucuzdur (1 milyon 264 bin TL).
BMW X6 da aşağı yukarı GLE ile aynı fiyatlardaydı. Yani yeni gümrük politikası bu aracın resmen önünü açmış oldu ve bunun etkilerini de yolda görmeye başlıyoruz.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri