2005 yılında üretimine başlanan audi ailesinin ilk suv modeli. lüks crossover grubuna üye bu arkadaş, kardeşi volkswagen touareg gibi bratislava fabrikasında üretilir.

marka daha sonra audi q5 ve audi q3 ile daha kompakt suv'lar üretse de ilk göz ağrıları q7'nin yeri başkadır. araç volkswagen touareg ve porsche cayenne ile aynı platformu paylaşır.

off road olarak lanse edilse de daha çok on-road kullanıma uygundur.

ülkemizde iki motor seçeneği ile satışa devam etmektedir. benzinli 2000cc tfsi 252 hp modeli 339.000 lira, dizel 3000cc tdi 272 hp modeli ise 497.000 lira olarak belirlenmiş.
Fazla büyük olduğunu düşündüğüm, pratik olmayan suv.

Açıkçası böyle bir suv alıyor isem off road yapabiliyor olmasını isterim, ama kendisi o lastiklerle böyle bir atraksiyonun içine giremez.

Park etmek ayrı dert, sıkışık trafikte yol almak ayrı dert. Yani neresinden tutsam elimde kalıyor. Tek olayı gösteriş ve kullanıcısına verdiği 'zenginim ben' hissi.
dizel ve elektrik motorun bir arada kullanıldığı plug-in hibrit seçeneği olan q7 e-tron 3.0 tdi quattro versiyonunun siparişlerinin mart ayında alınacağı audi'dir.
ilk neslinin satış rakamlarını hiç bir zaman yakalayamadığı audi'nin göz bebeği ilk jenerasyondur.

ne zaman ki motor hacimleri düştü ve kasa değişti, Türkiye'deki müşteri kitlesini de kaybetti. kısaca gelen gideni aratmıştır.
İlk kasanın yakaladığı başarıyı asla yakalayamayacak olan modeldir. Sebebi basit, ilk kasa ile Audi gözlerin alışık olmadığı yeni birşey ortaya koydu ve bu çok sevildi. Yeni kasa ise sadece büyük, 4 tekerli bir sıradan suv.
eğer elimde imkan olsaydı ilk kasasının içini şu anki mk2 kasasının içi gibi yaptırırdım

bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri