2008 yılından beri üretilmekte olan, ilk geldiğinde yüksek satış fiyatları sebebiyle eleştiri konusu olmuş olan otomobil.

Audi A5 ile aynı platformu kullanır. Kabini dışarıdan görüldüğü kadar geniş değildir.

Malzeme kalitesi hep yüksekti, o çizgisinden hiç şaşmadı.

Dağa tepeye tırmanmalık değil de daha çok şehir içi Suv'udur.
İçi dışı kadar gösterişli olmayan suv.

Kabinine asla kalitesiz diyemem ama ben daha ciks ve lüks bir kabin beklerdim. Kullanılan parçalar Audi A1 ile bildiğiniz aynı parçalar. Böyle pahalı bir otomobil için daha farklı şeyler yapılmalıydı diye düşünüyorum.

Bunun dışında sürüş pozisyonu, verdiği güven hissi falan çok güzel. Ayrıca süspansiyon ayarları da çok güzel yapılmış. Bilindik suv'lar gibi inanılmaz yatmıyor, daha tok.

Kabinin hareketsizliği dışında pek bir şeye takılmadım aslında.
Orta konsolda içecekler için ısıtmayı görünce şaşırdığım otomobil.

Çok güzel düşünülmüş ince bir ayrıntı. 2Karda kışta bineceksen için de ısınsın' demiş audi mühendisi. Haberi yok tabii bizim ayılar bunlara şehir içinde biniyor.
sağlamlığıyla ağzımı açıkta bırakmış araç. sanırım amerika'da 23 yaşında bir kadın, katlı otoparkın dördüncü katından aşağıya düşmüş bununla. tepetaklak araç yere çarpıyor ve kadın burnu bile kanamadan kurtuluyor. audi bile böyle bir reklamını yapamazdı arabasının.

düşüş videosu
2017'de ilk kez önden çekişli üretilecek olan audi'dir.
1 milyonuncu örneğini banttan indiren model.
1 milyonuncusu üretim bandından çıkmış olan otomobil. 1 milyon tane üretilip satılmış olması benim gibi petrolhead adamlar için hayal kırıklığıdır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri