Audi'nin A8 modelinin yeni jenerasyonudur. Yaklaşık 1 saat sonra tanıtılacaktır, tanıtımını buradan canlı olarak izleyebileceksiniz.

Daha önce Spider Man Home Coming filminin lansmanında kamuflajlı olarak görünmüştür. Otomobilde birçok yeni teknoloji yer alacak; ayak masajı ve otonom sürüş bunlardan bazıları. Bunun dışında Virtual Cockpit, lazer farlar ve hibrit motor seçenekleri gibi donanım ve teknolojiler de otomobilde yer alıyor. Detay fotoğraflarını incelediğimizde arka koltuklarda yeni BMW 7 Serisi'ndeki gibi tablet olduğunu da görebiliyoruz.

A8 tanıtılsın detayları da girelim buraya.
Canlı yayını başlamış modeldir. İngilizce yayını buradan izleyebilirsiniz.
Hali hazırda satılan modelin içine bayide bile oturamadım, kapıları kitli idi. Dışarıda bile nadir gördüm. Şimdi forumlarda bu araca yok olmamış, yok mütiş olmuş diyen insanlar sadece kalbimi yaralıyor.
Tamamen sıfırdan üretilmiş, en yeni teknolojilerle tanıtılmış Audi modelidir.

Her zaman olduğu gibi uzun ve kısa versiyonlara sahiptir ve iki model de eski A8'e göre 6mm daha uzun aks mesafesiyle dikakt çekiyor. Normal versiyon 2998 mm, uzun versiyonsa 3128 mm'lik aks mesafesiyle geliyor. Bu değerler BMW 7 Serisi'ne göre daha kısa. Aracın boyutlarıysa şöyle: Uzunluk 5172 mm (eski modele göre 37 mm uzun), genişlik 1945 mm (4 mm geniş) ve yükseklik 1473 mm (13 mm yüksek).

Rakiplerine göre oldukça sade tasarımıyla dikkat çeken otomobilin vurucu noktası kabini. Audi iç mekana tüm bilgisini aktarmış ve hayli teknolojik, gösterişli bir kabin elde etmiş. Eski gövdede orta konsolun üzerinde yer alan ekran yeni moedlde konsolun içerisine entegre edilmiş, ayrıca alt kısımda bir ekran daha bulunuyor. Üsteki ekran 10.1 inç genişliğinde ve navigasyon, telefon, multimedya gibi konulara ev sahipliği yaparken alttaki ekran havalandırma ve klima gibi kontrolleri kumanda ediyor. Böylece A8'in orta konsol kısmında hiçbir düğme yer almıyor, ayrıca havalandırma ızgaralarının gizlenmiş olması otomobil çok teknolojik bir hava katıyor.

Arka tarafta uzun versiyonlarda 7 Serisi'ndeki gibi tablet ile kumanda edilebilen multümedya sistemi göze çarparken Audi bu tableti BMW gibi düz bir zemine değil, hafif eğimli bir yüzeye oturmuş. Ayrıca ayağınızı uzattığınız kısımda ayak masajı gibi fonksiyonlara da yer vermiş.

Motor seçenekleri olarak şimdilik sadece 3.0 litrelik benzin ve dizel motorlar bulunuyor. Benzinli motor340 bg, dizel ise 286 bg güç üretiyor. Daha sonraki dönemde iki adet V8 silindirli (biri benzin biri dizel) motor da model gamına eklenecekken, bir hibrit versiyon da alınabilecek. Hibritte 3.0 lt benzin motoruyla birlikte elektrik motoru birarada kullanılacak.

Audi’nin yeni A8'de en çok üzerinde durduğu özellikle Audi AI (Artificial Intelligence) olarak adlandırılan yapay zeka sistemi. Otonom sürüş ve güvenlik teknolojilerini bünyesinde barındıran bu sistem gelecekte tüm Audi modellerinde yer alacak. Sistem otomobilin, sürücünün içinde olmasına gerek olmadan park yapabilmesini, ellerin direksiyon üzerinde olmasını gerek kalmadan kullanılmasını sağlıyor. Buna üçüncü seviye otonom sürüş özelliği deniyor ve VW Grubu'nda ilk kez yeni A8'de kullanılıyor.

Aracın detaylı fotoğraflarını ve videosunu da yukarıdan ve yandan görebilirsiniz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri