quattro olanı alınırsa sürüşü daha bir keyif veren otomobil. özellikle karlı buzlu yollarda farkını hissettirir. iyi bir set kış lastiğiyle güvenle sürülür.
177 hp s tronic dizeli, (b8 için konuşuyorum elbet) biraz savruk kullanımda (tasarrufa dikkat etmeden) 100 kilometrede 7,5 ile 8,5 litre arasında motorin tüketir. benim kullanımımda 9 litrenin altına kolay kolay düşmedi.
şehir içinden çıkıp memleketin şahane (!) yollarında kullandıkça orası burası tıkırdar. kavraması, volanı, motor kulağı, şanzımanı, tam şans işidir. ya hiç sorun çıkarmaz ya da sık sık servisi ziyaret ettirir. servisin de bir standartı yoktur. bir gidişte hizmet güzelken başka bir seferde saç baş yoldurabilir. distribütörün merkez servisi bile aracı doğru düzgün tanımaz. "park halinde ve motor rölantideyken birkaç dakika çalıştıktan sonra şanzıman bölgesinden gelen lokurtu sesi" şikayetine, "dpf rejenerasyona başlamıştır" diye cevap verebilirler. altı ay sizi uğraştırdıktan sonra bir gün, volanı değiştirirler ve sesi kesilir. on gün sonra ses yeniden başlar, "bunlar böyle, normal sesi bu" deyip baştan savarlar.

keyifli otomobildir ama bizim memlekette sabırlı insanların alması gerekir.
tümünü gör
ilgili galeri