Yenisini neredeyse hiç göremediğimiz arabadır.
bunun sebebi şu an için ürün yelpazesinde 2 litre'nin altı motor seçeneği olmaması.
En ucuz a4, A4 2.0 TDI 150 hp multitronic versiyonu, bu da tam 152.868tl'lik bir satış fiyatına sahip.
yakında zamanda 1.4 tsi 150 beygirlik motorun geleceği konuşulmaktadır.
100.000 - 110.000tl bandında olsa peynir ekmek gibi satar.
Adı emisyon skandallarına karışmış olan araba.
Audi nin çift rakamlı modellerini sevmeme sebeplerimden biri de a4 tür. Tek rakamlı olan a3-5-7 daha karizmatik gelmektedir
A3 sedan hamlesinde sonra gittikçe unutulan audi modeli. Ki haklı olarak ülkemizde ki doğuş oto politikası sebebiyle A3 sedan bayanlar ve gençler için daha mantıklı bir tercih gibi gelmekte.
quattro olanı alınırsa sürüşü daha bir keyif veren otomobil. özellikle karlı buzlu yollarda farkını hissettirir. iyi bir set kış lastiğiyle güvenle sürülür.
177 hp s tronic dizeli, (b8 için konuşuyorum elbet) biraz savruk kullanımda (tasarrufa dikkat etmeden) 100 kilometrede 7,5 ile 8,5 litre arasında motorin tüketir. benim kullanımımda 9 litrenin altına kolay kolay düşmedi.
şehir içinden çıkıp memleketin şahane (!) yollarında kullandıkça orası burası tıkırdar. kavraması, volanı, motor kulağı, şanzımanı, tam şans işidir. ya hiç sorun çıkarmaz ya da sık sık servisi ziyaret ettirir. servisin de bir standartı yoktur. bir gidişte hizmet güzelken başka bir seferde saç baş yoldurabilir. distribütörün merkez servisi bile aracı doğru düzgün tanımaz. "park halinde ve motor rölantideyken birkaç dakika çalıştıktan sonra şanzıman bölgesinden gelen lokurtu sesi" şikayetine, "dpf rejenerasyona başlamıştır" diye cevap verebilirler. altı ay sizi uğraştırdıktan sonra bir gün, volanı değiştirirler ve sesi kesilir. on gün sonra ses yeniden başlar, "bunlar böyle, normal sesi bu" deyip baştan savarlar.

keyifli otomobildir ama bizim memlekette sabırlı insanların alması gerekir.
2.0 TFSI quattro modelini ara sıra kullandığım Audi modeli.
Malzeme kalitesi olsun,konfor olsun,sürüş keyfi olsun 9 yaşında olmasına rağmen günümüz araçlarının bir çoğuna taş çıkartır gözümde.
Zamanında Audi denilince akla gelen belkide ilk modeldi.
A5'in çıkmasıyla papucu üst katlara,A3 sedanın çıkmasıylada dama atıldı maalesef.
avant modelinin satışa sunulacağı açıklanan araba. 1.4 tfsi 150ps motor seçeneğinin yanı sıra 2.0 ve 3.0 iki tane spor versiyonu da üretilecekmiş.

arka koltukları katladığımızda 505 litre olan bagaj hacmi üç katına çıkabilecekmiş. oldukça şık duruyor. bakalım fiyatları nasıl olacak, volvo v90'a rakip olabilecek mi?

foto 1
foto 2
foto 3
en alınabilesi audi modeli. fiyat/performans gayet başarılı. sedansa sedan, lüksse lüks. 1.4 motor seçeneği ile vergi diliminden yırtıyor. daha ne olsun.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri