2015 model, ambiente donanım, 1.4 lt 150 bg olanını test ettiğim alman baronu.

baron dedim çünkü audi'nin "soylu (premium) ama soğuk (düz tasarım)" olduğu yönündeki ön yargım çocukluğumda dayımın audi 80'ini görmemden bu yana zihnimde bir yerlerdedir. izlenimlerim bu yüzden yanlı olabilir.

audi, iç aksamdaki minimalizmle ergonomiyi birleştiriyor. konforlu süspansiyonu ve yeterli iç hacmi ile ailelere de göz kırpıyor. optimum güvenlik insanı rahatlatıyor. tamam, buraya kadar herşey güzel ama bmw 1'den sonra bindiğinizde sürüş açısından bir boşluk içine düşüyor insan.

150 bg'lik motor kağıt üzerinde güzel ama halktan olan kuzenleri golf ve leon'a göre ek ayrıcalığının ne olduğu sorusunun yanıtı havada kalıyor. 250 nm'lik neredeyse dizellerle yarışan tork ilk 1500 devirde yüz güldürse de daha yükseklerde sırtınız daha az arkaya değiyor. hıssiyattan farklı olarak kendileri bu torkun 1500-3000/dk arasında ortaya çıktığını katalogda belirtmiş.

a3 tek noktada hayal kırıklığı yaratıyor. sürüşe hakim olan yavanlık. bmw 1'de tarif edemediğim hissiyat neydi halen anlatamıyorum ama bu eksiklik, almayacak olmama rağmen, audi adına ciddi bir hayal kırıklığı yarattı bende. nacizane yanılıyor olabilirim ama aynı parkurda, aynı sürede yapılan iki testte sürüşle ilgili makasın bu kadar açılmasını hiç beklemiyordum. bmw'nin dizel olan nispeten soluksuz motoruna rağmen audi'ye göre daha karakterli olmasına çok şaşırdım. tam denk olmasalar da benzer donanımlı 118i'e göre a3 için 5000 tl daha yüksek bir fiyat teklifi aldığımı eklemeliyim.

sonuç olarak a3 sınıfının çalışkan efendi çocuğu. belki akrabalarına göre bir baron. bununla birlikte yakışıklı bir gönülçelen olabilir mi? buna ivana'nın güzel bir cevabı var: "bizimle diyılsın!"
tümünü gör
ilgili galeri