zamanında sıfırı 70.000tl olan şimdi ikinci elleri o kadar eden arabadır.
dsg'si kesin bir kere de olsa cortlar, iyi niyet garantisi ile değiştirilir.
asla az yakmaz çünkü ağırdır, trafikte 6.5 litrenin altını zor görürsünüz.
çok konforludur, malzeme kalitesi güzeldir. ön amortisör takozları bir yerden sonra ses yapmaya başlar, kroniktir.
18 jantlısı, sunroof'lusu ile 1500kilometre yaptığım araba.
nedense o da fazla yakıt tüketiyordu ki pek de tempolu kullandığım söylenemez. hoş şu an sıfırı 100.000tl,
onu veren adamın pek yakıt tüketimi düşüneceğini sanmıyorum.
Ön amortisör takozlarından sürekli ses gelen araba.
Servise her gittiğinde söyleseniz de bir süre sonra tekrar gelmeye başlar. Çok ağırdır, motoru bazen yetersiz gelir. Malzeme kalitesi güzeldir trim sesi yapmaz. Özellikle deri koltuk opsiyonu alınırsa çok mutlu eder, koltuklar hem çok iyi desteklidir hem de çok rahattır.
Yaklaşık 70.000km dir kullandığım arabam. Motoru normal bir kullanıcı için yeterlidir fakat gazlamaya meraklı iseniz sizi üzer. Diğer uygun fiyatlı dizellere göre daha az yürür. Yeri gelir Fluence ve Accent'lere geçilebilir. Bunun en büyük sebebi ağır kasası ve DSG'nin fazla torka dayanamaması sebebiyle 250nm olan torkudur. Boş alırsanız tam premium hissi yaşatmaz. Malzeme kalitesi fena değildir. 100 km/h civarlarında gitmeyi sever ve bu şekilde giderseniz az yakar(5 küsür litre).Eğer müzik sistemi concert ise muadillerine göre baya kalitelidir. Düzgün bir kullanımla uzun km ler binilebilir, sağlamdır.
hala altın değerinde olan otomobil. amortisörlerden gelen ses sanırım kronik, hangisine binsem hepsinde var. bir de dsg çabuk gidiyor, sanırım kasa biraz ağır ondan bu da.

(bkz: dsg'li araç kullanırken dikkat edilmesi gerekenler)
tam 8 ayımı beraber geçirdiğim arkadaşım. gerek marmara gerek akdenizin bilinmeyen beldelerine yol aldık onunla. bir araba onca kilometrede en ufak bir sıkıntı çıkartmaz mı ?

Bu araba çıkarmadı sözlük.

tanım: araba gibi arabadır
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri