Audi'nin Türkiye'de en çok satan modelidir.
Bmw-Mercedes-Audi üçlüsünde sınıfında rakipsizdir. Malzeme kalitesinde buram buram kalite kokmaktadır. Bazılarına göre ruhsuz olan A3 bazılarına göre ise halkın lüks arabasıdır.
Rakipleri olan 1 serisi ve mercedes a serisi rakiplerinin çok arkasında kalmıştır.
Premium segmentin amiral gemisidir.
Kasa değiştiren golf ile tahtı biraz sallanmıştır. Sebebi ise daha uygun bir fiyata aynı sessizliği ve hemen hemen aynı lüksü golf'te bulabiliyorsunuz. Ama ne olursa olsun audi audi'dir.

(bkz: volkswagen golf)
Bir önceki kasası çok ağır olan arabadır.
O kadar ağırdır ki ne az yakıt tüketebilirsiniz ne de hızlı gidebilirsiniz. 1400'den fazla olan kilosu yüzünden virajlarda da sıkıntı yaşatır. Güncel kasa da bu problemin önüne geçtiler ve arabadan neredeyse 100 kilo attılar. Sanıyorum ki şu an her şey daha normaldir.
Satış fiyatının çok yüksek olması sebebiyle yeni kasası satmamıştır.
100.000tl'ye a3 kimse için cezbedici değil demek ki.
2015 model, ambiente donanım, 1.4 lt 150 bg olanını test ettiğim alman baronu.

baron dedim çünkü audi'nin "soylu (premium) ama soğuk (düz tasarım)" olduğu yönündeki ön yargım çocukluğumda dayımın audi 80'ini görmemden bu yana zihnimde bir yerlerdedir. izlenimlerim bu yüzden yanlı olabilir.

audi, iç aksamdaki minimalizmle ergonomiyi birleştiriyor. konforlu süspansiyonu ve yeterli iç hacmi ile ailelere de göz kırpıyor. optimum güvenlik insanı rahatlatıyor. tamam, buraya kadar herşey güzel ama bmw 1'den sonra bindiğinizde sürüş açısından bir boşluk içine düşüyor insan.

150 bg'lik motor kağıt üzerinde güzel ama halktan olan kuzenleri golf ve leon'a göre ek ayrıcalığının ne olduğu sorusunun yanıtı havada kalıyor. 250 nm'lik neredeyse dizellerle yarışan tork ilk 1500 devirde yüz güldürse de daha yükseklerde sırtınız daha az arkaya değiyor. hıssiyattan farklı olarak kendileri bu torkun 1500-3000/dk arasında ortaya çıktığını katalogda belirtmiş.

a3 tek noktada hayal kırıklığı yaratıyor. sürüşe hakim olan yavanlık. bmw 1'de tarif edemediğim hissiyat neydi halen anlatamıyorum ama bu eksiklik, almayacak olmama rağmen, audi adına ciddi bir hayal kırıklığı yarattı bende. nacizane yanılıyor olabilirim ama aynı parkurda, aynı sürede yapılan iki testte sürüşle ilgili makasın bu kadar açılmasını hiç beklemiyordum. bmw'nin dizel olan nispeten soluksuz motoruna rağmen audi'ye göre daha karakterli olmasına çok şaşırdım. tam denk olmasalar da benzer donanımlı 118i'e göre a3 için 5000 tl daha yüksek bir fiyat teklifi aldığımı eklemeliyim.

sonuç olarak a3 sınıfının çalışkan efendi çocuğu. belki akrabalarına göre bir baron. bununla birlikte yakışıklı bir gönülçelen olabilir mi? buna ivana'nın güzel bir cevabı var: "bizimle diyılsın!"
yeni makyajlanmış halindeki ön farlara bayıldığım otomobildir.
audi deyince hep diğer otomobillere göre daha keskin hatlar geliyor aklıma. bu makyajda da hatları daha da keskinleştirmeleri hoşuma gitti. ayırca ön far çizgisinin tüm farları kapsamaması ve farların birbirinden ayrılması detayı her ne kadar çok minik bir değişiklik gibi görünse de hava katmış.
arka farlara ise oldum olası ısınamadım. o yüzden fazla bir şey söylemeyeceğim, yine olmamış.
(bkz: matrix led)
Makyaj operasyonundan geçirildikten sonra gözüme daha çekici gelen otomobildir kendisi. Makyajla birlikte standart olarak Xenon Plus aydınlatma grubu sunulacak ve isteyen müşteriler içinse Matrix Led opsiyonu mevcut olacak. Buna ek olarak şehiriçi aktif güvenlik opsiyonları da eklenmiş durumda. Şerit takip asistanı ve buna ek olarak trafik akışını takip eden sistem ile 65km/s sürate kadar araç kendisi ilerleyebilecek. Yine Audi modellerinden tanıdık olduğumuz Virtual Cockpit adı verilen sanal gösterge paneli de yine makyajla sunulacak opsiyonlar arasında. Kaput altında ise giriş seviyesinde sunulacak 1.0 Litre 115hplik turbo-benzinli motor yeni olarak yer alıyor. Buna ek 1.4 litre 150hp ve 2.0litre 190hp güç sunan benzinli motorlar da mevcut.Onun dışında muhtemelen türkiye piyasasında satışta olmayacak 1.4 litre elektrik destekli 204hp güce ulaşabilen E-tron modeli ve 1.4 litre doğalgazlı olan 110 beygir gücünde 110hp g-tron modeli de alternatif motor seçenekleri arasında. Dizel cephesinde klasik 1.6 litre 110hplik TDI ünite yer alıyor. Bu motorlara hangi şanzıman seçeneklerinin sunulacağı ise henüz netlik kazanmamış durumda.
Makyajla birlikte motor seçenekleri aşağıdaki gibi:
• Yeni: 1 litrelik TFSI 3 silindirli, benzinli, 115 bg ve 200 Nm
• Yeni: 2 litrelik TFSI, 4 silindirli, benzinli, 190 bg ve 320 Nm
• 1.4 litrelik TFSI, 4 silindirli, benzinli, 150 bg ve 250 Nm
• 1.6 litrelik TDI, 4 silindirli, dizel 110 bg
• 2.0 litrelik TDI, 4 silindirli, dizel 150 bg ve 340 Nm
• 2.0 litrelik TDI dizel 184 bg ve 380 Nm
• S3 için 2.0 litrelik TFSI motor 310 bg ve 400 Nm
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri