1999 ile 2005 yılları arasında üretimi yapılan audi'nin supermini modeli.

alüminyum şasi ile 1997 yılındaki frankfurt oto fuarında büyük sükse yaratmıştı.

100 km'de 3 lt'nin altında tüketime sahip olan avrupa'nın ilk beş kapılı arabası özelliğini barındırır. zira ağırlığı bir tonun altındadır. motor seçenekleri olarak ise, benzinli - 1400cc 75ps ve 1600cc 110ps fsi, dizel - 1200cc 61ps tdi ve 1400cc 75ps & 90ps tdi vardır.

2011 yılında elektrikli araba konseptinde a2'nin tekrar frankfurt oto fuarında lansmanı yapıldı ancak proje daha sonra rafa kaldırıldı.
1.2 litrelik dizel ünitesi ile döneminin hemen hemen tüm ortalama yakıt tüketimi rekorlarını kırmış olan otomobil.
Zamanın ötesinde olan otomobiller sınıfında yer alır. A8 ve R8 ile meşhur olan "Space Frame" şasi teknolojisinin temelleri A2 ile birlikte atılmıştır. Tüm şasi dahası motor bloğu bile alüminyumdan üretilmişti(Sadece ön tampondaki güvenlik barı, silecek kolları, egzoz sistemi ve arka kampanalar çelikten). 0.25'lik sürtünme katsayısı ile gelen aerodinamik avantaj hafiflik ile birleşince Döneminin en verimli otomobili olmuştur (ki bugün bile rakibi yok denecek kadar az). 1.2 TDI motoruyla 100 kilometrede 2.6 litreyi görebilirsiniz desem herşeyi özetler sanırım.

Bu arkadaşı üretirken o kadar verimlilik üzerine odaklanmışlardır ki maliyeti yüzünden Audi zarar etmiştir. Düşünün kaputu bile açılmıyor, herhangi bir sıvı ekleneceği zaman amblemin olduğu plastik kapağı açıyorsunuz oradan dolduruyorsunuz. motora müdahale edileceği zaman da anca serviste komple kaputu sökülüyor.

Malesef ülkemize resmi ithalatı yapılmamıştır. Diğer yandan malum sitede bir tane satılık ilanı var. Görünce hakikatten çok şaşırmıştım.

audi'den beklenmeyecek derecede çirkin bir otomobil. üretimden kaldırılması hem audi, hem de dünya otomotiv sektörü için çok yerinde bir hamle olmuş. hatanın neresinden dönülse kâr tabii.
Zamanı için çok ileriydi, tamamen alüminyumdan üretilmişti. Elbette üretimi pahalı olduğu için satış ve kar olarak muazzam bir başarı elde etmedi. Bir de tabii otomobil çirkindi beea
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri