Forumlarda gördüğüm kadarıyla çağ dışı(!) olarak adlandırılan motordur. Teknoloji gelişti at varken neden eşekle uğraşayım deniyor, yapmayın etmeyin. Neyin teknolojisi bu, firmalar yıllardır atmosferik motorun ameleliğini(!) çekerken son 10 yılda turboyu keşfettiler sanki. 1962 oldsmobile cutlass ile başladı bu serüven ve piston motorlu uçaklarda zaten kullanılmaktaydı,Alfred Büchi 1925 yılında ilk başarılı turboşarj uygulamasını başlattı, anlayacağınız içten yanmalı motorlar kadar eskidir turboşarj teknolojisi. Bir diğer konu ise atmosferik motorlar her zaman daha çok yakacak diye bir kaide yok. 1.2 tsi polo sakin kullanımlarda ki düşük yakıt tüketimi ile sevilse de mitsubishi'nin geliştirdiği 1.2 atmosferik motor da sakin kullanımda 1.2 tsi ile benzer tüketimleri yakalayacaktır, yani sırf atmosferik diye yıllardır kullanılan 1.6 atmosferik motorlar gibi yakacak diye bir kaide yok, (performans konusunda polo önde olsa da bu performansın bedelini daha daha fazla yakıt tüketimi ile ödeyecektir, burada düşük tüketim değerlerinin elde edildiği kullanımlardan bahsediyorum). Öncelikle kesinlikle honda fanı olmadığımı söyleyerek diğer konuya geçmek istiyorum. Bazı kişiler honda'nın turbo motor teknolojisinden anlamadığını(bazıları tüm japon markalarının turbo motor üretiminden uzak olduğunu da düşünüyor), çağ dışı(!) atmosferik motorlardan başka motor üretemediğini düşünüyor. 1988'de honda lengend'da ilk değişken geometrili turbo kullanıldı. Honda RA167E, RA166E, RA168E turbo beslemeli motorlarıyla yarıştı f1'de. Turbo beslemeli direkt enjeksiyon'lu motorlar mitsubishi'de galant'la başladı volkswagen'den önce (yanılmıyorsam ilk turbo beslemeli direkt enjeksiyon'lu motor olması lazım). Her iki motorun da birbirine göre avantajları ve dezavantajları vardır, turbo iyi atmosferik kötü diye bir durum yoktur.
Yukarıda yazar biraz patlamalı da olsa haklı bir konuya parmak basmış
İlla turbo iyi sc kötü atmosferik iyi turbo kötü,diye bir durum yoktur,o senin motordan ne istediğine bağlıdır
Sen şehir içinde işten eve evden işe yapacaksan 75 beygir atmosferik bile sana yeterli olur,ha yok ben gazlarım rollingde leon falan tokatlarım diyeceksen ya 3k cc üstü atmosferik ya da 2 litre turbo alırsın
Ha tabi bu turbo vs atmosferik tartışması dediğim gibi cidden boş bir tartışma,twincharger uygulayın kafanız rahat olsun anasını satayım :D
Kahrolsun downsizing. Yaşasın yüksek hacim ve silindir sayısı.
Bir sesi vardır ki insanın yüreğine dokunur
Çevirdiği o devir ve yırtınma sesi , evet bende buna tutuluyorum vede halen herkes turbo motorlara hayranlık duysada ben ses ve devir konusunda hala atmosferik helal beygir kafasındayım.Şahsen ilk arabam Doğan SLX olduğu için mi bilemem ama o arabayla gazlarken motordan gelen ses beni hala cezbettiği günler aklımda , bakıyorum tsi motorlar o sesin yanından geçemiyor , asla eksoz takmadım arabaya çevreye rahatsızlık verebilceğinden vede cezaların caydırıcı olması göz önündeydi ama motordan gelen yırtınma sesi vede Tofaş'ın izolasyonsuz olması insanı çok güzel tatmin ediyordu birde manifolda birazcık kaçak vardı e öğrenciyiz tabi imkanlar kısıtlı sesde hoşumuza gidiyordu yaptırmıyorduk, çevreye rahatsızlık vermeyen fakat içeriyi senfoni orkestrası yapan o güzel motor sesi beni atmosferik cephesinde tutmaya yetecek kadar zevk verdiği bir kesindir.
Araba motorudur! Zira yerine gelenler 4 tekerlekli bilgisayarları bir yerden başka bir yere götürmek için programlanmıştır motor değildir.
Hele bir de açık hava filtresi takılınca motorun gerçek sesini her bir devirde duymak gibisi olmayan motor tipidir.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri