Atmosfer basıncı ile çalışan motorlara verilen isimdir.
Bir arkadaşım bunun için 'Rabbim bugün kaç atm basınç gönderirse o kadar' derdi.
Turbo yada supercharger ile beslenmeyen motor da diyebiliriz kendisi için.
Yüksek performans için yüksek devir çevirmek gerekir. Dolayısıyla yüksek devirlerde vites değişimi yaparsınız. Alacağınız ivmelenme hazzı ise başka hiçbir şeyde yoktur.
Turbo lag yoktur, yüksek hacimli yüksek güçlü olanları keyiflidir. Biz ancak vergi dilimi yüzünden biberon hacimli atmosferik lere bindiğimiz için "bu motor çekmez" deriz
Yüksek hacimlilerine taptığım ama günümüzde teknolojiye yenik düşerek yerini giderek aşırı beslemeli motorlara bırakarak yavaş yavaş miladını dolduran motor
Yüksek Devirli hacimli versiyonları v10 v8 m3 m5ler, Ferrariler. Tarifsiz sürüş keyfi yaratır, gaz tepkimesini hiçbir turbo yakalayamıcaktır.
arkadaş hem çok ağırdı hem de çok yakardı... (bkz: bmw e90 3.16i)
Bana göre olması gerekendir. Turbo motorlarda aynı keyifi almak pek mümkün değildir. Genellikle stock turbo arabalar belli devirler arası güzel ivmelenirler fakat yüksek devirleri sevmezler. Hacim farketmeksizin yüksek sıkıştırmalı atmosferik motorların üst devirlerdeki çığlıkları beni ve bir çok atmosferik severi zirveye ulaştırmaktadır.
10.000 devirden aşağı çevireni gözümde jeneratörden başka işe yaramayandır. ama en kötüsünün sesi bile bugünki çoğu turbo ya da supercharge beslemeli arabalardan iyidir.
Tork beygir grafiklerine baktığınızda dengeli, uçurumlar olmayan lineer bir tork eğrisi görürsünüz. Bunun anlamı gaza her bastığınızda akıcı bir ivme ayaklarınızın altında olduğudur. Belirli devir aralığında sizi koltuğa yapıştırmaz, o devirde ne kadar nefes alabiliyorsa o kadar ivme kazandırır.
Diğer bir deyişle kalbin ritmi ne kadar artarsa ciğerler o kadar çok hava çeker. Sonradan eklenen bir parçayla osuruktan aldığı gücü ciğerlere fazladan hava vakumlamak için kullanmaz.
1 atm basınçla da harikalar yaratılabileceğini gösteren motordur.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri