1882 yılında james atkinson tarafından tasarlanan içten yanmalı motor çeşidi. otto çevrimi gibi 4 zaman prensibiyle çalışır ancak piston doğrusal yerine dairesel hareket çevirerek işlev görür.

otto çevriminde sabit bir kol sayesinde ve sabit bir hacimde sadece ileri-geri hareket eden piston, atkinson'un tasarımıyla hareketli ve birbirine bağlı iki kol -ve farklı bir tasarıma sahip krank mili- ile farklı zamanlamalar yapabilen hale dönüşür. yani normalde kullanılan silindir hacmi sabitken, atkinson'da sıkıştırma ve genişleme esnasında farklı hacimler üretir.

amaç; sıkıştırmada daha az hacim üzerinden iş görerek daha az hava-yakıt karışımı harcamak ve genişlemede otto ile aynı veya daha fazla yol alınarak krank milinin çalışmasını sağlamaktır. ne yazık ki teori, pratikteki gibi sonuç vermez. yakıt tasarrufu yapılabilirken; itiş gücünde de azalma olup otto çevrimindeki hacimden daha az güç üretilir. daha fazla mekanik parça içererek hem ekstra ağırlık yapar hem de bozulmaya daha elverişli hâle gelir. bu yüzden pek kabul görmez.

kısaca elimizdeki büyük hacimli motor, daha küçük hacimli bir motor kadar yakıt harcarken; bu küçük hacimli motorun sağlayacağı güçten biraz daha fazlasını üretir.

günümüzde uzakdoğulu mühendislerin tekrardan atkinson çevrimi adı altında geliştirdiği motorları görmekteyiz ancak bunların birebir atkinson'ın çevrimini kullandıklarını söyleyemeyiz. sadece kullandığı prensibi örnek almışlar. sabit piston kolu kullanılırken, supap zamanlaması üzerinde oynayarak sıkıştırma evresini değiştirmişler. güç kaybını ise elektrikli motorlar ile kapamaya çalışmışlar. supap zamanlaması üzerinden sıkıştırma hacminin küçülmesinde ise miller çevrimi esas alınmış gibi.

genel olarak baktığımızda mevcut hacmin %20-30 oranı sıkıştırma evresinde kullanılıyor ve mevcut hacimden daha az güç üretiliyor. bu güç kaybı ise elektrikli motorlar ile kapatılıyor. genel mantık aynı olduğundan atkinson ismini benimsemiş olabilirler.
toyota'nın günümüz hybrid otomobillerinde kullandığı altyapı.
astarı yüzünden pahalıya gelmiş motor tipi.
Modern içten yanmalı motorlarda değişken supap zamanlaması kullanılarak sıkıştırma zamanında emme subapları belli bir süre açık bırakılarak yakıt tasarrufu sağlanır. Miller çevriminde olduğu gibi yaşanan tork kaybı sorunu Toyota'nın elektrik motoruyla Atkinson motoruna tork desteği vermesiyle çözülmüştür. Özellikle ilk kalkışlarda ihtiyaç duyulan tork elektrik motorunun herdaim hazır gücü ile tamamlanmıştır.
Toyota atkinson'ın düşük güç üretme kaygısından dolayı yeni nesil motorlarında iki tip çevrim sunmaya başladı. Bu motorlarla araç yük altındayken veya performans istendiğinde otto çevrimine geçerken yakıt sarfiyatını düşürmek için tekrar atkison çevrimine geçiyor. Atkinson çevrimimin düşük yakıt tüketmesindeki başlıca sebeplerden bir tanesi ise yanma odalarında oluşan daha az sürtünme. Sıkıştırma esnasında emme valfi açık kaldığından içerideki gaz kapalı hale göre fazla sıkışmıyor dolayısıyla pistonun lineer hareketini kolaylaştırıyor.bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri