Ateşleme sisteminin bir parçasıdır. Transformatör gibi görev yaparak batarya voltajını yüksek volta yükseltir. 
bujiye yüksek voltaj iletmekle sorumlu parça. normalde aküden 12 volt çıktığını düşünürsek, bujinin ateşlemesi için çok yüksek bir değere ihtiyacı vardır. iki ucu bakır tellerle sarılı bu organ, bu görevi üstlenir. bir tarafı daha az ve kalın telle çevrilidir ve primer sargı denir. diğer ucu ise daha ince ve sık bakır tellerle sarılıdır ve sekonder sargı denir. amaç düşük akım voltajını yükseltmektir.

çalışmadığı durumlarda motorda tekleme yapar. özellikle rölantide sarsıntılı çalışır. ateşleme yapılmadığına delalettir. tek tek sökerek hangi silindir başında sorun olduğu çözülebilir. yaklaşık 100 liraya yenisi alınır ve takılır.

aksi taktirde yanmayan yakıt egzozdan atılmaya çalışırken tüm sisteme zarar verebilir. yanmayan yakıt, katalizör veya susturucunun içinde yüksek ısıdan dolayı yanar, yani patlama burada yaşanır ve parçalara zarar verir.
kablolu bujiler yerine getirilen parça. eskiden bobinler yoktu, ateşlemeyi sadece buji üstlenirdi. yeni nesillerde daha fazla parça, yeni para kazanma teknikleri sayesinde hayatımıza bu da girmiştir.
40-60 bin km arası ömre sahip edevatlar.
buji bobini de denir. ngk markası iyidir.
Aküden gelen düşük gerilimi, değişen manyetik alanın etkisinde, bünyesindeki sargılar yardımı ile buji tırnakları arasında kıvılcım oluşturacak şekilde yüksek gerilime dönüştüren ateşleme devre elemanıdır.
Eski nesillerde de bobin vardı. Aradaki fark önceden tek bobin olup bütün bujiler bu bobinde üretilen yüksek gerilim ile besleniyordu, bu düzende hem bobine ekstradan tüm bujilerin yükünü bindiriyor, hem buji kablosu (bkz: yüksek gerilim kabloları) kullanımını gerektiriyor, hem de bu kabloların oluşturduğu parazit sebebiyle araç radyosunun sinyalini bozabiliyordu. Günümüzde her bujinin üzerine monte edilen kendi bobini var. Kanaatimce artıları daha fazla olan sistem.
Sarı arıza lambasının yanmasıyla haberdar olduğum parça. Araba marş masarken çok titriyordu ve yokuşlarda gaz yemiyordu. Bobin değişince rahat +20 hp geldi.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri