Mustafa Kemal ATATÜRK ün 1936 yılında Eskişehir Tayyare Alayı Ziyaretinde alayın onur defterine yazdıkları;

"Geleceğin en etkili silahı da, aracı da, hiç kuşkunuz olmasın uçaklardır. Bir gün insanoğlu uçaksız da göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de aydan bize mesajlar yollayacak. Bu mucizenin tahakkuku için iki bin yılını beklemeye hacet kalmayacak. Gelişen teknoloji bize daha şimdiden bunu müjdeliyor…”

Atamızın her konuda olduğu gibi bu konuda da ileri görüşlü olduğunu ortaya koyan bir sözdür.İnsan düşündüğü zaman ne kadar ileri bir görüştür demekten geri kalamıyor.Adam otomobillerden bahsetmiyor çünkü icat edilmiş daha da gelişeceğini tahmin ediyor.

Uçaklardan bahsediyor ve '' İstikbal Göklerdedir '' diyor.Hatta uzaydan bahsediyor.Gezegenlere gidilebileceğinden ve oralardan insanların bizlere mesaj yollayacağını anlatıyor.Belki uzay gemilerini, belki Ay a yolculuğu anlatmak istiyor.

Dikkatinizi çekerim Ay a ilk ayak basış 1969 yılında olmuştur.Yani 2000 yılından önce.

Mustafa Kemal Atatürk ü bu sözü üzerinde düşünüp değerlendirdiğimde en azından benim ufkum iki katına çıktı.Boğazım düğümlendi gözlerim doldu.Ne kadar büyük bir insanı kaybettiğimizi anlamama yardımcı oldu.Yine onun sözüyle bitirmek istiyorum;

'' Yüksel Türk senin için yüksekliğin hududu yoktur ! ''
Nasıl bir ileri görüşlülüğe sahip olduğunu gene kanıtlamış olduğu görüşleri. Yahu sen nasıl bir insansın be. Bu nasıl bir zeka. Bu nasıl bir öngörü. Bazen diyorum ki yok ya bu kadar da olamaz. Abi bir insan yaşadığı zamanın 100 yıl sonrasını noktası noktasına bilebilir mi? Biliyor işte. Ne diyeyim yahu. Bu adama hayran olunmaz da ne olunur.
Bir gün sözlerim bilim ile çelişirse bilimi takip edin diyen liderden nerelere geldik . Yatacak yerimiz yok
bunlar da ilginizi çekebilir