Bu senenin beni açımdan en çok beklenen aracı yeni Vantage sonunda görücüye çıktı. Hatrı sayılır seviyede uzun bir süre aynı kasayla ve özelliklerle yoluna devam eden İngiliz, yeni kasasıyla büyük beklentiye yol açmıştı. Dün yapılan tanıtımla birlikte merak son bulmuş oldu.

Tahmin edeceğiniz üzere, tasarım muhteşem. DB10 prototipi temel alınan araçta adeta görsel bir şov var. Devasa ön izgara ve arkada tasarım, bu aracın db11 gibi bir gt'den artık ayrılma zamanı geldiğini gösteriri nitelikte.

DB11 demişken aracın platformu DB11 ile aynı. Ancak çok daha kısa ve kompakt. Gelelim işi daha da şahane hale getiren detaylara. AMG çıkışlı v8 kullanan araç 503 bhp üretiyor. İngiliz bir gövdeye alman bir V8'den güzel daha ne olsun diyorsanız, şanzıman 8 ileri ZF olacak.

Yani eski Vantage'da kullanılan rezil şey yerine piyasadaki en iyilerden olan ZF. Bunun dışında iç tasarım DB11'den çok daha iyi gözükürken, infotainment sistemi ve iç elektronik aksam direk olarak Mercedes-Benz'den alınma. Bu da demek oluyor ki 4 kere basınca bozulmayacak tuşlara sahip bir Aston Martin geliyor.

Bana kalırsa bu otomobil açısından en büyük değişiklik, abilerinden kendini keskin şekilde ayırmış olması. DB11, Vanquish gibi büyük GT'lerden çok önden motorlu bir spor araba tanımı daha uygun olacaktır. Zaten fiyatlara bakacak olursak kendini direkt olarak AMG GT ve 911 ile aynı sınıfa koyduğu ve onlara rakip olduğu görülecektir.

Teknik daha bir çok detay var ancak çok uzun zamandır spor otomobil olarak tercih edilecek bir Aston yoktu. Artık var. V12 versiyonu ve hatta manuel versiyonu ilerleyen zamanlarda gelecek, bu da bir dipnot olsun.
AMG destekli çift turbo V8 motorla eski modele göre çok daha güvenilir hale gelen Aston Martin modeli.

Bu motor aslında Mercedes'in C ve E Serisi AMG-S modellerinde de kullandığı 4.0 litrelik, çift turbolu ünite. 510 bg güç ve 685 Nm tork üretiyor ve yeni Vantage bu makineyle birlikte 0-100 km/s hızlanmasını 3.6 saniyede tamamlıyor. Platform DB11 ile aynı alüminyum yapı üzerine kurulmuş ama %70 oranında farklı parçalar kullanılmış ve boş ağırlık 1530 kg olarak veriliyor.

Otomobilin kabininde de farklı bir yaklaşıma gidilmiş, Aston'un eski modellerinde birbirine benzeyen kokpit tasarımından uzaklaşılmış, modele özgü tasarıma yer verilmiş.
Radioactive Lime renginde tanıtımı yapılmasaydı çok daha sansasyonel olacağını düşündüğüm en sevdiğim markanın harika modeli. Özellikle interior mükemmel görünüyor. Yine aynı şekilde interior bana nedense Mercedes-Benz AMG GT'yi anımsattı.

Ve evet, 20k daha fazla verip bir Mercedes-Benz AMG GT-R ya da hala tam bir grand tourer olarak bana göre en iyi komple otomobil olan bir 911 Turbo S alınabilir.

Dostum, kimse 0-100'ü çok iyi olduğu için ya da maksimum sürati göz kamaştırdığı için bir Aston Martin almaz. Bir Aston almanızın temel nedeni; size hissettirdikleri ve size yüklediği yeni kimliktir.

AMG GT-R alarak tam bir tracker olabilirsiniz, 911 Turbo alarak köy yollarınızda sürüş yapabilirsiniz. Yeni Vantage alarak ise kendinize yeni kimlik alabilirsiniz.

V12 de gelecek, manuel de gelecek.
Bu entryde bahsedilen hiçbir otomobilde V12 manuel kombinasyonunu göremeyeceksiniz.
Üst entry e hunharca katıldığım başlıktır. Aston Martin in hiç bir zaman en iyi olma gibi bi hedefi olmamıştır.(77 gibi gövde gösterileri hariç). Asıl olayı histir. Bunu alan amcalarda teknik verisi ıvırı zıvırı pek umrunda olmadığını düşünüyorum.
Otomobil GT izlerinden kurtulacak gibi, oldukça güzel görünüyor. Ben ise heyecanla V12 Vantage'ı bekliyorum.
Ayrıca o şanzımanı değiştirmeleri gerçekten güzel.
Ön tampon tasarımı ile bana 90'ların Mitsubishi Eclipse modelini anımsattı. Tek parça haline getirilip aşağıya alınan karakteristik ızgarası Aston Martin için gerçekten bir yenilik (Vulcan'ı hariç tutuyorum) ve oval formlu küçük farları da dahil ettiğinizde kesinlikle genel tasarım trendinden farklı hissettiriyor. DB10 konseptinden detayları sahiplenmesi de seri üretime geçmediği için üzülen müşteriler için güzel bir durum.
Testleri YouTube kanallarına düşen araçtır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri