2009 yılında üretilmiş olan; lüks ve sportiflik kavramlarını yaşatan otomobil.

Ülkemizde özel olarak ithal eden bir kaç kişi mevcut, bayiden alınanların hepsi V8 versiyonudur.

6 litrelik V12 motoru 510 beygir üretiyor. Kilo olarak arkadaş biraz kilolu: 1680 kilogram.
Bunun bir sebebi de aşırı lüks olması. Otomobilde donanım olarak ne ararsanız mevcut.
Bir diğer güzel özelliği ise 6 ileri manuel şanzımana sahip olması. Hem lüks hem de eğlenceli olmuş.

5.500 rpm'de varını yoğunu ortaya koymaya başlayan aleti durdurmak için 398 mm'lik karbon seramik frenler kullanılmış. Bu 6 pistonlu kaliperlere sahip fren sistemi yaklaşık 12.5 kilogram daha hafifmiş.

Yarış otomobili versiyonu için: (bkz: aston martin vantage gt3)
Bu arkadaşı (vantage'ların geneli için geçerli) fotoğraflarda hep kaslı, iri yarı ve yere oturan bir biçimde görürsünüz. En azından ben öyle algıladım. Lakin ne zaman caddede görme şansına sahip oldum, o an bütün beklentim alt üst oldu.

Bir kere aracın aks mesafesi çok kısa, arkada fazla bagaj uzunluğu yok, e iz açıklığı da geniş. Bi de tasarımı çok oval olunca toparlak tıfıl duruyo asfalt üstünde. Zaten yüksekliği de lambolardan azıcık fazla; deterjanlı suyun üstüne yapışmış baloncuk gibi duruyor.

Göründüğü kadar canavar olsa ciğerim yanmaz ama ağırlığı ve virajlardaki salınımı onu tam bir GT yapıyor. Arkadaşa gönlünü kaptıran kodamanlara baştan söyleyeyim: bununla uzun yollara çıkın, tatile gidin hatta bebek'e piyasa yapmaya gidin ama gücüne güvenip de piste çıkmayın. Gelir Carrera S veya M3'ün biri duman eder, üzülürsünüz koyar adama yani.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri