1994 ile 2004 yılları arasında üretimi yapılan aston martin'in grand tourer modeli. halefi aston martin db9'dır.

dizaynı ünlü ingiliz tasarımcı ian callum'a aittir. coupe ve convertible kasalarıyla yaklaşık 7000 civarı bir satış rakamı elde etmiştir.

npx isimli bir proje arabasıdır. şirketin o dönemki sahibi ford'un finansal desteği ve jaguar'dan alınan parçalarla db serisinin tekrar canlandırılması şeklinde vücut bulmuştur.

3200cc l6 supercharged motoru 340ps ve 489nm tork üretebilirken; 5900cc v12 motoru ise 426ps ve 540nm tork çevirebiliyordu.
Birçok kaynakta Aston Martin'i kurtaran otomobil olarak tanımlanan modeldir. V12 versiyonları daha değerli ve performanslıdır. Ülkemizde az sayıda da olsa görmek mümkündür.
Sanırım aynısından bir de jaguarda vardır. Her ikisi de gün geçtikçe ciddi anlamda değerlenmektedir.
Çok benzerine Jaguar XK adı verilen modeldir. Çok benzemesinin nedeni ikisinin de tasarımcılarının aynı kişi olmasıdır: Ian Callum. Callum şu anda Jaguar Design'ın başındaki isimdir ve tüm Jaguar modellerinin tasarımından sorumludur.

Bunun dışında DB7'nin platformu ve motoru da zaten Jaguar'dan (XJS modelinden) alınmadır. O dönem her iki marka da Ford desteğiyle hayatlarını sürdürdüğü için ortak parça kullanımı bolca görünmektedir. Jaguar XK8 (XK değil, öncesindeki model) modelinde de Aston Martin DB7'de kullanılan XJS platformu yer alır. Ayrıca sıralı 6 silindirli Aston motoru aslında Jaguar temelli bir ünitedir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri