Aston Martin'in, Formula 1'de sponsor olduğu Red Bull ile ortak tasarladığı- geliştirdiği süper spor otomobildir.

Red Bull tasarımcısı Adrian Newey, Aston Martin'den Marek Reichmann ve David King ile birlikte tasarlamışlardır. Dün tanıtılan aracın lansmanında yapılan açıklamalara göre araçtan 99 ila 150 adet arasında üretilmesi planlanıyor.

Son derece agresif ve gelişmiş aerodinamik özelliklerin bulunduğu araçta 5.2 litrelik, atmosferik V12 bir motor yer alıyor. Otomobilin gücü açıklanmadı ama bg/kg oranının 1 olacağı söyleniyor. Ağırlığın 1 tonun altında olacağı açıklandığı için gücün 900 bg civarında olması bekleniyor. Ama bunun atmosferik bir motorda alınması bir hayli güç, zira hibrit bir ekstra güçten bahsediliyor...

2018'de satışına başlanacak aracın fiyatının 2- 3 milyon Pound civarında olması bekleniyor. Adrian Newey'nin yol otomobillerin çalışmayı istediğini uzun zamandır biliyorduk. Aston'un Red Bull ile sponsorluk anlaşması imzalamasına da en çok sevinen Newey olmuştu.

Newey'nin dehasını yol otomobillerin görme fikri bile heyecanlanmamıza neden olurken böylesine fantastik bir proje gerçekten hayal bile edilemezdi. Umarım Newey'nin ilk ve son çalışması olmaz bu...
1 tonun altinda 900 beygir agzim acik kaldi
aston martin'in 'istersek çok fena yaparız' tadında ürettiği otomobil. aeordinamik ayrıntılara bakılırsa eğer sadece hafiflik değil, aynı zamanda havaya yönmek vermek konusunda da çalışmışlar.
(bkz: am-rb 001)
aston martin yetkililerinin geleceğe yön vereceğini düşünerek yaptığı hypercar.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri