ingiliz otomobil üreticisi aston martin ile enerji içeceği üreticisi red bull’un ortak üretecekleri hiper otomobildir.

inanılmaz bir motora sahip olacağı açıklanan projenin hedefi bir formula 1 pistinde bir f1 otomobilinden daha hızlı olmak. toplamda 99 adet üretilecek olan otomobilin satışlarında daha önce aston martin vulcan’ı satın alan müşteriler öncelik sahibi olacak. kalan otomobiller ise ilk gelen müşterilere satılacak. fiyatının ise 1 milyon doların üzerinde olacağı konuşuluyor.

yoğun karbon fiber ve alüminyum kullanımı sayesinde “kompakt bir otomobil” olacağını açıklanan araç, f1 otomobilleriyle benzer şekilde test edilecek ve f1 çarpışma testleriyle sınanacak. bir yandan ekstrem bir performansa sahip olacak otomobilin aynı zamanda şehir trafiğiyle de baş edebilecek ayarda olması hedefleniyor. ayrıca ürettiği yere basma kuvveti ve yol tutuşu da daha önce görülmemiş düzeyde olacakmış. dolayısıyla dev bir spoiler bizi bekliyor gibi görünüyor.

paylaşılan tek görsele bakılırsa aston martin’in klasik saf ve lüks duruşunu sergileyecek otomobil aynı zamanda daha kısa bir ön kısım ve daha geniş kabini olacak gibi duruyor. kısacası heyecanla bekliyoruz.
Aston Martin'in vezir ya da rezil olmasına sebep olacak olan otomobil. Çok fazla tanıtım ve reklamı yapılıyor, beklentiyi çok yükselttiler, altından kalkması çok kolay olmayacak.
satış fiyatının yaklaşık 3.2 milyon dolar olması beklenen uzay aracı. mclaren p1'den daha hafif ve küçük ancak koenigsegg one 1'dan daha iyi beygir / ağırlık oranı olması planlanıyormuş.
5 temmuz'da lansmanı yapılması beklenen araba. halen bir isminin olmaması ise bir garip.
Aston Martin'in, Formula 1'de sponsor olduğu Red Bull ile ortak tasarladığı- geliştirdiği süper spor otomobildir.

Red Bull tasarımcısı Adrian Newey, Aston Martin'den Marek Reichmann ve David King ile birlikte tasarlamışlardır. Dün tanıtılan aracın lansmanında yapılan açıklamalara göre araçtan 99 ila 150 adet arasında üretilmesi planlanıyor.

Son derece agresif ve gelişmiş aerodinamik özelliklerin bulunduğu araçta 5.2 litrelik, atmosferik V12 bir motor yer alıyor. Otomobilin gücü açıklanmadı ama bg/kg oranının 1 olacağı söyleniyor. Ağırlığın 1 tonun altında olacağı açıklandığı için gücün 900 bg civarında olması bekleniyor. Ama bunun atmosferik bir motorda alınması bir hayli güç, zira hibrit bir ekstra güçten bahsediliyor...

2018'de satışına başlanacak aracın fiyatının 2- 3 milyon Pound civarında olması bekleniyor. Adrian Newey'nin yol otomobillerin çalışmayı istediğini uzun zamandır biliyorduk. Aston'un Red Bull ile sponsorluk anlaşması imzalamasına da en çok sevinen Newey olmuştu.

Newey'nin dehasını yol otomobillerin görme fikri bile heyecanlanmamıza neden olurken böylesine fantastik bir proje gerçekten hayal bile edilemezdi. Umarım Newey'nin ilk ve son çalışması olmaz bu...
1 tonun altinda 900 beygir agzim acik kaldi
aston martin'in 'istersek çok fena yaparız' tadında ürettiği otomobil. aeordinamik ayrıntılara bakılırsa eğer sadece hafiflik değil, aynı zamanda havaya yönmek vermek konusunda da çalışmışlar.
(bkz: am-rb 001)
aston martin yetkililerinin geleceğe yön vereceğini düşünerek yaptığı hypercar.
Motor detayları belli olan hiper spordur.

6.5 litrelik, Cosworth üretimi, atmosferik bir V12 motor araçta yer alacak. Şanzıman Ricardo imzalı, 7 ileri bir ünite olacakken, ECU ve ESP gibi elektronik sistemlerse Bosch imzalı olacak. Frenlerde Alcon ve Super karbon seramik disklerle Surface Transforms imzalı hafif kaliperler bulunacak.

Otomobilin detayları yavaştan belli olmaya başladı gibi. AM RB001 gerçeğe giderek yaklaşıyor. Bizler için harika haber.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir