Atmosferik motora aşırı besleme organlarından birinin uygulanması sonucu elde edilmiş motordur. Bu geliştirme turbo ya da supercharger eklenmesi ile yapılır.

Atmosferik motorlara göre genellikle daha fazla tork değeri verir. Isınma problemleri ilk olarak bu motorlarda ortaya çıkmıştır, bu sebepten dolayı büyük bir bölümü intercooler kullanır.
Performanslı arabaya binmek isteyenlerin, yüksek hacimli atmosferik motorların atmosferik vergisinden dolayı, yönelimi aşırı beslemelilere kaymıştır. Dünyada da yönelim bu yöndedir, ancak hiçbir seçenek atmosferiğin devir çevirdikçe haz veren yapısına erişemeyecektir. Bunu aşmak için yeni model hothatchler sürücüye haz verebilmek adına hoparlörlerinden yapay motor sesi çıkarmaktadır. Siz siz olun bunlara kanmayın.
downsizing akımı nedeniyle günümüzde çoğu markanın tercihi. minimum hacim, maksimum performans.
çoğu kişi turbo motorlara sesi , gaz tepkisi yüzünden karşı çıksada ilerde bu motorları bile mumla arayacağız.elektrikli motorların geleceğini düşündüğümde hakkı vererek yapılmış bir turbo benzinli motor bile bence çok iyidir.yaşadığımız dünya bunu gerektiriyor ve bu motoruda gayet hakkını vererek yapan markalar var.turbo teknolojisi çok gelişti
(bkz: kompresör)
'bol bol understeer ve dengesiz güç patlamaları' ikilemesini anımsattıran motor tipi. emisyon, yakıt tüketimleri falan için çok mantıklı evet ama benim gibi petrolhead düşünen adam için hiç bir şey ifade etmiyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri