1849 ile 1915 yılları arasında yaşamış montbéliard doğumlu fransız girişimci ve peugeot markasının kurucusu. daha doğrusu fransız markasının otomobil üreticisi konumuna evrilmesini sağlayan kişi.

peugeot, armand'ın dedesinin kurduğu bir şirkettir. 1810 yılında kahve değirmenleri yapan bir atölye olarak kurulmuştur. daha sonra portföylerini genişleterek yay, testere ve hatta gözlük çerçeveleri imâl etmeye başlamışlardır.

armand, ülkenin en prestijli okullarından biri olan école centrale paris'ten mezun olmuştur. armand'ın şirketle yollarının kesişmesi ise 1865 yılına denk gelir. kuzeni eugene ile birlikte yavaş yavaş söz sahibi olmaya başlamışlardır. 1881 yılında ingiltere'ye seyahate giderek bisiklet üretimindeki potansiyeli keşfetmiş ve bir yıl sonra peugeot çatısı altında bisiklet imâlatı yapmaya karar vermişlerdir.

1892 yılında şirketin adı les fils de peugeot fréres (peugeot kardeşlerin oğulları) olarak değiştirilmiş ve daimler motorlarını kullanarak otomobil üretimine hız vermişlerdir. armand sürekli daha hızlı büyümenin peşinden koşarken; eugene ise daha ihtiyatlı davranmıştır. bu yüzden kuzeni ile yollarını ayıran armand, 1896 yılında societe anonyme des automobile peugeot isminde bir şirket kurmuştur.

1910 yılında hiç erkek çocuğu olmadığı için şirketini kuzeni eugene'ninkiyle birleştirmek zorunda kalmıştır. 1913 yılında yönetimden emekli olurken; yıllık 10 bin araç ile peugeot ülkenin en büyük otomobil üreticisi konumuna gelmiştir.
tümünü gör
ilgili galeri