Motor gücünün arka tekerlere iletilmesidir. Hypercar kategorisini saymazsak genelde front engine - rear wheel drive(motor önde- tahrik arkadan) kombinasyonunda olur.

Aktarım mili ve vites kutusu daha karmaşık olacağı için önden çekişli arabalara göre daha pahalıdır. Günümüzde daha çok spor veya lüks modellerde bulunur. Genellikle bu sistemler önden çekiş eşdeğerine göre daha ağır olacağı için yakıt tüketimi de daha fazla olur.

Ancak bu yapı önden çekişli modellere göre daha basit olduğu için tümsekten geçme gibi koşullarda daha az zarar görür ve bu da bakım masraflarını bir nebze düşürecektir.

Arkadan çekişli otomobillerde aracı itme işlevi arka tekerlerde, aracı yönlendirme işlevi de ön tekerlerde olduğu için tekerler (ve dolayısı ile lastikler) arasında daha dengeli bir güç dağılımı olur bu yüzden de yol tutuşu daha iyi olacaktır. Dahası motor, şanzıman ve aktarım milinin konfigurasyonundan dolayı bu araçların ön/arka yönünde ağırlık dengesi daha düzgündür. Başka bir deyişle ağırlık merkezi ortaya daha yakındır. Bu da yol tutuşunu iyileştirir. Spor arabaların RWD kombinasyonunu seçmesinin sebebi de budur.

Arkadan çekişli otomobillerin yol tutuşunun kötü olduğu istisnai bir durum ise karlı/buzlu yol koşullarıdır. Bu koşullarda arkadan itiş şeklinde bir kuvvet olduğu için arabanın yolu istenilen şekilde kontrol edilemeyebilir.

Otomobillerde kalkış sırasında veya yokuşlarda (kuru yol koşulları için) ya da yük çekme esnasında, ağırlık arkaya doğru kaydığı için önden çekişli araçlarda, arkadan çekişlilere göre patinaj yapma ve dolayısıyla gücünün bir kısmını boşa harcama ihtimali daha çoktur.
tümünü gör
ilgili galeri