Petrolhead adamlar için kazananı çok belli olan karşılaştırma. Arkadan çekişli otomobillerin daha pahalı olmasından dolayı genellikle önden çeker otomobillere biniyoruz ama karşılaştırmak konunun daha da net olmasını sağlayacaktır.

- Öncelikle söylediğim gibi arkadan çekiş bir otomobili üretmek daha pahalı, bu yüzden satış fiyatı olarak önden çekiş daha ucuz.

- Arkadan çekişli otomobillerde aktarma kayıpları önden çekere göre daha fazla. Motor önde olduğunda tahriği arkaya iletmek için o gücü yaklaşık 2 metre geriye taşımak zorundasınız. Bu sırada doğal olarak güç kaybı yaşanıyor. Önden çeker motor gücünü tekerleğe aktarma konusunda daha verimli.

- Önden çekiş otomobiller yapıları gereği daha hafif üretilirler. Çünkü otomobilin arka kısmına götürmeniz gereken bir güç yoktur. Arka kısımda sadece benzin deposu ve süspansiyon sistemi bulunur. Hafif olması sayesinde hem daha hızlı olabilirler hem yakıt tüketimleri daha düşük olur.

- Arkadan çekiş otomobiller arka kısımlarında da ağırlık olduğundan, ağırlık dağılımı bakımından daha dengelidir. İdeal dağılım olan %50-50 dağılımına çok daha yakın olurlar.

- Arkadan çekiş otomobil drift yapabilir, önden çekiş eziyet çeker.

Petrolhead adam için tercih her zaman arkadan çekiştir.
tümünü gör
ilgili galeri