kullanım amacına bağlı avantaj ve dezavantajlar barındıran transmisyon tiplerinin karşılaştırılması.

günlük sakin kullanımda ve düşük torka sahip arabalarda önden çekişli transmisyon en verimlisidir. zira diferansiyel önde olduğundan motordan gelen gücün aktarımında kayıp yaşanmaz. vites kutusundan aktarım elemanları arkaya kıyasla daha yakın olduğundan araç 100-150 kg daha hafif olur. ve ağırlık ön tarafta olduğundan kötü hava şartları ve yokuşlarda yola daha iyi tutunur.

arkadan çekişli araçlar ise daha sportif kullanıma uygundur. veya yük taşıma açısından-kamyonlar vs.- idealdir. yüksek tork gücüne sahip araçlar, sportif üretim amacıyla yapıldığından yüksek hızlarda daha iyi yol tutaşa sahip arkadan çekişi veya dört çekerli sistemleri tercih ederler. zira aracın yük dağılımı daha uygun, virajlarda kontrol edilebilirliği daha yüksektir.

önden çekişli araçlarda ağırlıklı olarak önden kopma dediğimiz understeering, arkadan çekişlilerde ise arkadan kopma yani oversteer tehlikeleri vardır. oversteer, kardeşi understeer'a göre toparlanma şansı daha yüksektir. kontra ile aracı yolda tutmayı başarabilirsiniz. understeer'da ise işiniz daha çok allah'a kalmıştır.

arkadan çekişin bir diğer avantajı ise kalkışlarda torque steering'e maruz kalmaması. vites kutusundan dümdüz arka diferansiyele aktarılan sabit tekerlere giden güç olduğu gibi yere geçer. önden çekişlilerde ise dönme kabiliyetine sahip ön tekerlekler sağ sola çekebilme potansiyeline sahiptir.
tümünü gör
ilgili galeri