kullanım amacına bağlı avantaj ve dezavantajlar barındıran transmisyon tiplerinin karşılaştırılması.

günlük sakin kullanımda ve düşük torka sahip arabalarda önden çekişli transmisyon en verimlisidir. zira diferansiyel önde olduğundan motordan gelen gücün aktarımında kayıp yaşanmaz. vites kutusundan aktarım elemanları arkaya kıyasla daha yakın olduğundan araç 100-150 kg daha hafif olur. ve ağırlık ön tarafta olduğundan kötü hava şartları ve yokuşlarda yola daha iyi tutunur.

arkadan çekişli araçlar ise daha sportif kullanıma uygundur. veya yük taşıma açısından-kamyonlar vs.- idealdir. yüksek tork gücüne sahip araçlar, sportif üretim amacıyla yapıldığından yüksek hızlarda daha iyi yol tutaşa sahip arkadan çekişi veya dört çekerli sistemleri tercih ederler. zira aracın yük dağılımı daha uygun, virajlarda kontrol edilebilirliği daha yüksektir.

önden çekişli araçlarda ağırlıklı olarak önden kopma dediğimiz understeering, arkadan çekişlilerde ise arkadan kopma yani oversteer tehlikeleri vardır. oversteer, kardeşi understeer'a göre toparlanma şansı daha yüksektir. kontra ile aracı yolda tutmayı başarabilirsiniz. understeer'da ise işiniz daha çok allah'a kalmıştır.

arkadan çekişin bir diğer avantajı ise kalkışlarda torque steering'e maruz kalmaması. vites kutusundan dümdüz arka diferansiyele aktarılan sabit tekerlere giden güç olduğu gibi yere geçer. önden çekişlilerde ise dönme kabiliyetine sahip ön tekerlekler sağ sola çekebilme potansiyeline sahiptir.
doğrusu arkadan çekiş olan hede. itiş diye bir şey yoktur. güç tahrik mili ile arkaya iletilir. tahrik de çekiş demektir.
Bahsi geçen tartışma için:

(bkz: arabalar arkadan çekişli olamaz)
Gelin RWD-FWD-AWD-4WD olarak isimlendirip güzel ortamı daha güzelleştirelim.
Bana göre RWD veya AWD her zaman öndedir kullanım rahatlığı ve güven açısından All Wheel Drive, ultra mega süper kullanım zevki için Rear Wheel Drive.
Şöyle de bir konu var ki bence bu sözlükte bulunanların %95'i bu fikirdedir herhalde. Böyle düşünmemin sebebi ise bu sözlükte yazar olan populasyonun hayalperest olması gerektiğini düşünmem. Eğer arabaları seviyorsanız hayali garajinızda birçok almak istenilen iyi araba bulunuyordur ve bu kadar "iyi" araçların FWD olma şansı çeşitli nedenlerden dolayı yok. Tabi "Ulan bir garaj yapayım içinde 50 tane fiesta, symbol offf" diyorsanız olay değişir.
Şöförlüğünüze güveniyosanız hakkında iyi derecede bilgi beceriniz varsa birazda aksiyon arıyosanız arkadan itiş
Ama karda kışda keyfini ayrı çıkarmak eğlenmek istiyorsanız yolda kalan insanlara el sallayarak devam etmak istiyorsanız uludağa çıkmak meziyet haline Gelicek olan çekiş Konu dısı olucak ama 4WD dir
(bkz: Mitsubishi Evolution IX)
Benim için her zaman arkadan itişin bir adım öndedir. Zira motorsporlarında en çok drifti sevdiğim için seçimimi arkadaş itişten yana kullandım.
Arkadan itiş sevmem önden çeker arabaları sevmiyorum anlamına gelmesin.
Kİ önden çeker kategorisinde Civic-İntegra-Eclipse üçlüsüde var.
Hepsinin zevki ayrıdır.
Petrolhead adamlar için kazananı çok belli olan karşılaştırma. Arkadan çekişli otomobillerin daha pahalı olmasından dolayı genellikle önden çeker otomobillere biniyoruz ama karşılaştırmak konunun daha da net olmasını sağlayacaktır.

- Öncelikle söylediğim gibi arkadan çekiş bir otomobili üretmek daha pahalı, bu yüzden satış fiyatı olarak önden çekiş daha ucuz.

- Arkadan çekişli otomobillerde aktarma kayıpları önden çekere göre daha fazla. Motor önde olduğunda tahriği arkaya iletmek için o gücü yaklaşık 2 metre geriye taşımak zorundasınız. Bu sırada doğal olarak güç kaybı yaşanıyor. Önden çeker motor gücünü tekerleğe aktarma konusunda daha verimli.

- Önden çekiş otomobiller yapıları gereği daha hafif üretilirler. Çünkü otomobilin arka kısmına götürmeniz gereken bir güç yoktur. Arka kısımda sadece benzin deposu ve süspansiyon sistemi bulunur. Hafif olması sayesinde hem daha hızlı olabilirler hem yakıt tüketimleri daha düşük olur.

- Arkadan çekiş otomobiller arka kısımlarında da ağırlık olduğundan, ağırlık dağılımı bakımından daha dengelidir. İdeal dağılım olan %50-50 dağılımına çok daha yakın olurlar.

- Arkadan çekiş otomobil drift yapabilir, önden çekiş eziyet çeker.

Petrolhead adam için tercih her zaman arkadan çekiştir.
Doğrusu "arkadan itiş mi, önden çekiş mi?" olan tartışmadır.
Arkadan itiş olduğunu düşünen yazarımıza gelsin diyorum: (bkz: arkadan itiş mi arkadan çekiş mi sorunsalı)
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri