honda'nın yeni geliştirdiği otomobil üretim modelidir.

tayland'daki otomobil fabrikasında kullanılmaya başlanan seri üretim montaj hattı yönteminde ana hat ile birlikte akan montaj hücreleri, üretim hattını tamamlıyor.

bugüne kadar otomobil üretimi için kullanılan üretim modellerinde üretim tek bir süreç olarak ilerliyor ve üretim bandında ilerleyen araç üzerine parçaların montajı tek tek yapılıyordu. söz konusu yeni modelin diğerlerinden ayrıldığı yön ise şu: tek bir üretim süreci içerisinde ana üretim hattını destekleyen küçük montaj hücreleri aynı anda birçok parçanın montajını gerçekleştiriyor.

arc line üretim modelinde tek bir araç gövdesini ve o araca monte edilecek olan parçaların tamamını taşıyan arc ünitesi üzerinde 4 adet montaj hücresi bulunuyor ve araç montaj hattında ilerlerken söz konusu parçaların montajı gerçekleşiyor. üretim hattındaki bir sonraki aracın özelliklerine uygun parçaların seçiminde yardımcı olan sistem, üretim bandı üzerinde hareket halinde olan aracın montajını yapan montaj çalışanlarının yapabilecekleri olası hataların önüne geçerek avantaj sağlıyor. bunlar, alışagelmiş üretim tekniklerinde nadiren yaşanan montaj sıkıntıları da olsa, tamamen kaçınılması mümkün değildi. arc line üretim modeli her bir üretim biriminin üretim sürecini daha geniş bir yelpazeye yayma imkanı tanırken aynı zamanda montaj personelinin esnekliğinin yanı sıra bilgi birikimi ve deneyimini de arttırma imkanı tanıyor.böylece yeterliliği gelişen üretim sürecindeki her bir personelin geliştirme ekibine geri bildirimde bulunması ve bu sayede üretim süreçlerinin geliştirilmesine katkı sağlaması öngörülüyor.
honda'nın pr çalışması. aynı anda iki farklı montaj uygulanmadığı sürece yapım süresinin kısalması mümkün değil.
Montaj sürecini ne kadar kısalttığını merak ettiğim teknik. Bir de kaç insan daha işsiz kaldı robotlaşarak bu bilgiyi de merak ettim.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri